Festiwal Prapremier, w tym roku pod hasłem Progres/Regres, składający się z przeglądu polskich i zagranicznych spektakli teatralnych oraz konkursu dramaturgicznego Aurora odbędzie się od 8 do 23 listopada - ogłoszono w środę w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.
„Festiwal Prapremier jest od lat wizytówką naszego miasta i bardzo ważnym wydarzeniem na mapie kulturalnej naszego kraju. Pragnę podziękować odchodzącej dyrekcji naszego teatru - Wojciechowi Farudze i Julii Holewińskiej - za przygotowanie 23. edycji festiwalu, który na pewno będzie stał na wysokim poziomie. Państwo dołożyli wszelkich starań, żeby tak było” - powiedziała w środę na konferencji prasowej wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz dodając, że co roku w czasie festiwali poruszane są bardzo ważne tematy, często bardzo trudne i tak zapewne będzie w tym roku.
Holewińska podkreśliła, że w tegoroczny festiwal będzie odbywał się pod hasłem Progres/Regres, a rozmawiając o nim z Wojciechem Farugą myśleli przede wszystkim o dychotomii otaczającego nas świata.
„Z jednej strony z strony żyjemy w czasie rozwoju technologii, postępu medycyny i nagromadzenia się wszelkich dóbr, a jednocześnie żyjemy w momencie trudnym, momencie pełnoskalowej wojny w Ukrainie, w czasie konfliktu palestyńsko-izraelskiego, w trakcie powodzi, która dotknęła nasz kraj. Jesteśmy po pandemii, w czasie kryzysu ekonomicznego, który tak naprawdę dotyka całą Europę. Tak naprawdę te dwie rzeczy progres i regres spotkają się. I tak planowaliśmy spektakle, żeby w sposób najciekawszy, różnorodny odpowiedziały na to pytanie - czy żyjemy bardziej w progresie czy regresie, i co to z nami robi” - mówiła Holewińska.
Festiwal będzie składał się z dwóch integralnych części. Od 8 do 17 listopada zaprezentowane zostaną spektakle, a od 18 do 23 listopada odbędzie się konkurs Aurora. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy.
Spektakle festiwalowe będą wystawiane w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym i na Małej Scenie Teatru Polskiego, a konkurs Aurora odbędzie się w Galerii Miejskiej BWA. Budynek główny Teatru Polskiego jest w remoncie, który ma trwać do końca 2025 r.
Holewińska podkreśliła, że festiwal otworzy spektakl jednej z najważniejszych i najwybitniejszych reżyserek europejskich Susanne Kennedy – „Angela (A Strange Loop)”, wyprodukowany przez Ultraworld Producitions.
Dwa spektakle zaprezentowane zostaną pod patronatem Rumuńskiego Instytutu Kultury, obecnie obchodzony jest Rok Rumuński w Polsce i Rok Polski w Rumunii. To sztuki „Syn” Floriana Zeglera w reżyserii Bobiego Pricopa oraz „Kto zabił mojego ojca?” na podstawie prozy Edouarda Louisa w reżyserii Andrei Majeriego.
W programie znalazły się też spektakle: „Kill Me” w reż. Mariny Otero, „Młody mężczyzna” na podstawie książki Annie Ernaux w reż. Katarzyny Kalwat, „Ahat Ili. Siostra Bogów” Olgi Tokarczuk w reż. Anny Augustynowicz oraz wykład performatywany „Wiele końców świata” przygotowany przez Julię Holewińską, Radosława Dudę i Tomasza Szerszenia.
Na konkurs Aurora zgłoszonych zostało 268 tekstów autorów z 19 krajów. Do finału zakwalifikowano pięć sztuk: „Say hi to Abdo” Mikity Ilyinchyka (Białoruś), „Norman Freeman” Agnieszki Jelonek (Polska), „The F Word” Lejli Kalamujić (Bośnia i Hercegowina) w tłumaczeniu z języka bośniackiego na angielski Mirzy Puric, „Where the Glowing Trees Are” Niny Plavanjac (Serbia) i „Luter / Von Bora” Adriana Szafrańskiego (Polska).
Prezentacja testów obędzie się w formie szkiców scenicznych. Kapitule konkursowej przewodniczyć będzie wybitny angielski dramaturg Mark Ravenhill. (PAP)
rau/ aszw/