Debaty, spotkanie z bohaterami Sierpnia '80, wspólne przejście historyczną Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej – to główne wydarzenia tworzące program Święta Wolności i Demokracji, które odbędzie się w dniach 14–31 sierpnia w Gdańsku z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
Wstępny program Święta Wolności i Demokracji organizowanego w Gdańsku dla uczczenia 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych zaprezentowano w czwartek na konferencji prasowej, która odbyła się w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności (ECS).
W briefingu udział wzięli m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezes Fundacji Gdańskiej Jacek Bendykowski, dyrektor ECS Basil Kerski oraz jego zastępczyni ds. komunikacji i strategii Magdalena Mistat.
Organizatorzy wydarzenia zapewnili, że pomimo epidemii, zaplanowane w dniach 14-31 sierpnia obchody będą miały uroczysty charakter i odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że podpisanie porozumień w sierpniu 1980 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń we współczesnej historii Polski.
"Położyło ono fundamenty pod zmianę nie tylko w Gdańsku, ale również w Polsce, Europie i na świecie. Powstanie Solidarności będące konsekwencją podpisania porozumień Gdańskich to był nasz wielki sukces, który tworzyło wielu bardzo różnych ludzi. (...) Dzisiaj, 40 lat od tamtych wydarzeń, bardzo tego porozumienia potrzebujemy. Przecież Solidarność stworzyło 10 milionów Polek i Polaków. Wierzę, że porozumienia sierpniowe to dziedzictwo, do którego wielu z nas może się odwołać” - mówiła.
Podczas konferencji prezydent Dulkiewicz zaprezentowała logo obchodów, którego autorem jest Jerzy Janiszewski, twórca znanego na całym świecie napisu "Solidarność".
Powiadomiła też, że w czwartek rano spotkała się z byłym prezydentem Lechem Wałęsą, który zapewnił ją, że będzie uczestniczył w centralnych obchodach podpisania porozumień gdańskich. Dodała, że Wałęsa tradycyjnie weźmie udział w symbolicznym otwarciu historycznej Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej, które odbędzie się 31 sierpnia o godz. 10.00.
Dulkiewicz poinformowała również, że 28 sierpnia w audytorium ECS odbędzie się uroczysta sesja rady miasta, podczas której tytuły honorowych obywateli Gdańska otrzymają Halina Winiarska-Kiszkis oraz Jerzy Kiszkis. To małżeństwo aktorów teatralnych i filmowych, zasłużonych dla kultury. Przez całe swoje życie angażowali się w sprawy społeczne, polityczne oraz edukację młodych ludzi.
Dyrektor ECS Basil Kerski przypomniał, że w ubiegłym roku w święcie Wolności i Solidarności, które odbyło się w Gdańsku w dniach 1-11 czerwca z okazji 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce udział wzięło ponad 220 tys. osób.
"Największy sukces Polska odniosła bez broni w ręku. Tym razem chcemy zaprosić Polaków i Polki, a także Europejczyków do udziału w święcie Wolności i Demokracji, którego tematem przewodnim będzie solidarność na nowe czasy. Gdańsk stanie się znowu przez kilka dni obywatelską stolicą Polski" - podkreślił Kerski.
Zapowiedział, że uczestnicy obchodów będą mieli okazję spotkać się z bohaterami i świadkami wydarzeń z sierpnia 1980 roku.
Dyrektor ECS, mówił też o trudnościach w zdefiniowaniu pojęcia solidarności. Odniósł się przy tym do negocjacji dotyczących unijnego budżetu, które odbyły się podczas szczytu UE.
"W ostatnich tygodniach doświadczyliśmy w Polsce i w Europie, jak ważne i kluczowe pojęcie solidarności i jak trudno je zdefiniować. Jesteśmy też pod negocjacji brukselskich. Nie chodziło tam o pieniądze. Chodziło o to, jak sobie pomóc, jak mądrze zainwestować te środki, żeby przyniosły nam bezpieczeństwo, dobrobyt. To były trudne pytania do nas, Polaków, czy warto w nas inwestować, czy nadal reprezentujemy wartości, które są w traktatach, czy nadal jesteśmy wiarygodnymi przedstawicielami hasła +Solidarność+" - mówił Kerski.
Prezes Fundacji Gdańskiej Jacek Bendykowski zapowiedział, że podobnie jak w ubiegłym roku podczas Święta Wolności i Solidarności, na placu przed siedzibą ECS powstanie strefa społeczna, która będzie funkcjonować od 28 do 30 sierpnia.
"Hal wystawowych będzie mniej, w ubiegłym roku było ich 11, teraz będą 4 lub 5. Centrum wydarzeń będzie stanowiła hala debat. Będzie ona trzykrotnie większa niż przed rokiem, abyśmy mogli zachować dystans społeczny" - poinformował Bendykowski.
Dodał, że w hali debat odbędą się rozmowy przy okrągłym stole, wykonanym na specjalne zamówienie na 30. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r. Do dyskusji zaproszeni zostaną przedstawiciele różnych środowisk społecznych i zawodowych.
Jak przekazał Bendykowski, pierwsza z zaplanowanych debat odbędzie się między mieszkańcami wsi, miasteczek i miast.
"Po 12 lipca rozpoczęła się w Polsce dyskusja, w której jedni oskarżają drugich o klasizm, drudzy oskarżają pierwszych o obskurantyzm. Pojawiły się napięcia społeczne niezależne od poglądów politycznych, a związane z pochodzeniem społecznym i tym, gdzie, kto mieszka. To bardzo niebezpieczne, dlatego chcielibyśmy spokojnie porozmawiać o wykluczeniu komunikacyjnym, problemach związanych edukacją i dostępem do informacji" - wyjaśnił Bendykowski.
Organizatorzy chcą też zaprosić do dyskusji przedstawicieli lokalnych, regionalnych oraz ogólnopolskich mediów. "Chcemy porozmawiać o tym, co zrobić, by media w Polsce mogły na nowo być traktowane przez Polaków jako wiarygodne źródło informacji" - powiedział Bendykowski.
"W ramach spotkań przy okrągłym stole odbędzie się też dyskusja między młodymi ludźmi, którzy zaangażowali się w kampanię wyborczą kandydatów na urząd prezydenta. Chcemy zapytać ich o to, jak widzą swoją przyszłość, co jest dla nich ważne i co wpłynęło na to, że umieścili siebie w tym sztabie, a nie w innym" - wytłumaczył prezes Fundacji Gdańskiej.
Dodał, że planowana jest też debata, która ma przypominać konferencję typu TED-ex. "Będą to krótkie, ośmiominutowe wystąpienia eksperckie, w które włączy się publiczność. Będą one dotyczyły kluczowych społecznie tematów - zdrowia, ekologii, polityki senioralnej oraz mediów" - mówił Bendykowski.
Wicedyrektorka ECS Magdalena Mistat wyjaśniła, że ze względu na epidemię koronawirusa imprezy w ramach Święta Wolności i Demokracji odbywać się będą hybrydowo. Uczestniczyć będzie mogła w nich ograniczona liczba osób, które wcześniej zarejestrują się na oficjalnej stronie obchodów 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych (www.1980gdansk.pl). Wydarzenia transmitowane będą m.in. w mediach społecznościowych oraz na portalu www.gdansk.pl.
Mistat dodała, że ECS jako pierwsza instytucja w Polsce pokryła specjalną pokrywą fotokatalityczną większość przestrzeni Europejskiego Centrum Solidarności. Uniemożliwia ona przenoszenie wirusa oraz innych bakterii i grzybów. (PAP)Autorka: Anna Machińska
anm/ mhr/