„Represje okupantów w źródłach archiwalnych IPN” oraz „Droga i dziedzictwo. Dzieje rodziny Moszoro” to tytuły warsztatów dla nauczycieli (drugi także dla uczniów) proponowane w styczniu przez IPN.
Warsztaty „Represje okupantów w źródłach archiwalnych IPN” są organizowane we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w związku ze zbliżającą się rocznica zakończenia II wojny światowej. Zaproszenie jest skierowane do nauczycieli i edukatorów.
Podczas zajęć o systemie obozów koncentracyjnych opowie dr Marcin Przegiętka (Biuro Badań Historycznych IPN), natomiast Dawid Chomej (Archiwum IPN) zaprezentuje bazę „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945” jako źródło informacji o ofiarach niemieckich represji. Uczestnicy zajęć będą też mogli się zapoznać i pracować z przechowywanymi w zbiorach Instytutu dokumentami administracyjnymi, wspomnieniami i artefaktami dotyczącymi losów więźniów obozów koncentracyjnych.
Pierwsze spotkanie z tego cyklu odbędzie się 29 stycznia w siedzibie Archiwum IPN przy ul. Kłobuckiej 21 w Warszawie. Kolejne – o losach dzieci pod okupacjami niemiecką i sowiecką – 18 lutego (on line).
Zapisy i więcej informacji na stronie: https://ipn.gov.pl/pl/dla-mediow/zapowiedzi-prasowe/205893,TEKST-AUDIO-Represje-okupantow-w-zrodlach-archiwalnych-IPN-warsztaty-dla-nauczyc.html
Natomiast 13 stycznia, 18 lutego i 18 marca odbędą się warsztaty archiwalne towarzyszące wystawie „Droga i dziedzictwo. Dzieje rodziny Moszoro/Camino y Legado. Historia de la Familia Moszoro”. Na te zajęcia IPN zaprasza nauczycieli i uczniów.
Głównymi bohaterami ekspozycji są: Kazimierz Moszoro, absolwent Politechniki Lwowskiej, żołnierz WP i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, i jego żona, Ludmiła z Dąbrowskich, studentka Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, zaangażowana w konspiracyjną działalność w podziemiu, więźniarka KL Auschwitz i KL Ravensbrück.
Po wojnie zdecydowali się na emigrację do Argentyny. Aktywnie działali w środowisku polonijnym w Rosario, kultywując polski język i tradycje. Wartości patriotyczne przekazali dzieciom: Julii, Antoniemu, Bartłomiejowi i Stefanowi. W historii tej rodziny odbijają się losy całego pokolenia Polaków, których plany i marzenia zburzyły II wojna światowa i komunistyczne rządy w kraju.
W pierwszej części młodzież zwiedzi wystawę i wysłucha opowieści o historii rodziny Moszoro. W drugiej części uczniowie wezmą udział w warsztatach edukacyjno-archiwalnych przygotowanych na podstawie dokumentów z zasobu IPN.
Dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych organizatorzy przygotowali scenariusz lekcji pt. „Korzenie z polskiej ziemi. Dzieje rodziny Moszoro” i warsztaty przybliżające genealogię rodzinną. Natomiast z uczniami szkół ponadpodstawowych w ramach tematu „Droga przez kontynenty w poszukiwaniu wolności” ma się odbyć rozmowa o powojennych drogach Polaków do wolności, o emigracji i jej przyczynach oraz o realiach życia z dala od ojczyzny.
Zajęcia będą się odbywały w Muzeum Niepodległości w Warszawie, pałac Przebendowskich/Radziwiłłów, al. Solidarności 62. Lekcje są bezpłatne i będą organizowane po wcześniejszym zgłoszeniu grupy.
Więcej informacji i opis zajęć: https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/lekcje-i-warsztaty/lekcje-archiwalne/205599,Droga-i-dziedzictwo-Dzieje-rodziny-Moszoro-warsztaty-archiwalne.html
wus/