Szczątki trzech ciał odnaleziono na Westerplatte w trakcie prac prowadzonych przez archeologów Muzeum II Wojny Światowej - przekazał w piątek prezes IPN Karol Nawrocki. Według niego są to szczątki byłych więźniów gdańskiego obozu w Neufahrwasser (Nowy Port).
Prezes IPN w piątek na platformie X poinformował o odnalezionych na Westerplatte szczątkach trzech ciał. Podkreślił, że zostały one odkopane przez "doskonały zespół archeologów MIIWŚ i prokuratorów IPN".
Według nieoficjalnych informacji PAP, prace na miejscu od kilku dni nadzoruje naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku prok. Tomasz Jankowski.
Nawrocki we wpisie dodał, że odnalezione szczątki "możemy najprawdopodobniej powiązać z Polakami zapędzonymi do przymusowej pracy po kapitulacji składnicy we wrześniu 1939 r."
Według niego są to ofiary brutalnego niemieckiego systemu represji - więźniowie gdańskiego obozu w Neufahrwasser (Nowy Port), którzy od 1939 do 1941 r. wykonywali niewolniczą pracę – także na Westerplatte. "Wedle zachowanych relacji innych osadzonych tu więźniów, to właśnie Westerplatte dla części z nich stało się miejscem śmierci" - przypomniał.
We wpisie prezes IPN umieścił również zdjęcie, na którym widać ułożone obok siebie szczątki trzech ciał i pracującego archeologa.
Rzeczniczka MIIWŚ Aleksandra Trawińska w rozmowie z PAP nie potwierdziła informacji przekazanych przez prezesa Nawrockiego.
Badania archeologiczne na Westerplatte są prowadzone od 2016 r. W ramach poprzednich badań szczegółowo przebadano obszar ponad 7,5 tys. m kw. i oczyszczono z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych ponad 13,5 ha.
Przeprowadzono również nadzór archeologiczny nad budową cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego, modernizacją i przystosowaniem budynku byłej elektrowni Wojskowej Składnicy Tranzytowej do celów wystawienniczych oraz nad budową punktu obsługi ruchu turystycznego w części w granicach Wojskowej Składnicy Tranzytowej.
W efekcie pozyskano ponad 82 tys. zabytków, w tym 32 tys. artefaktów o dużej wartości historycznej, ekspozycyjnej i naukowej, obrazujących burzliwą historię półwyspu od połowy XVII do XX w. Znaczną część pozyskanego zbioru stanowią przedmioty związane ze służbą żołnierzy polskich na Westerplatte i walkami prowadzonymi w trakcie obrony WST.
W 2019 r. w trakcie badań odnaleziono mogiły dziewięciu polskich żołnierzy. Część z nich zginęła w zbombardowanej 2 września 1939 r. przez Luftwaffe wartowni nr 5, pozostali polegli w innych częściach półwyspu. Współpraca Muzeum II Wojny Światowej z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie oraz z pionem śledczym Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku zaowocowała genetyczną identyfikacją siedmiu osób.
W 2022 r. zorganizowano uroczystości pogrzebowe, w trakcie których obrońcy WST spoczęli na nowym cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.
Obecnie na Westerplatte trwa XI etap prac archeologicznych. Według informacji podanych na stronie muzeum, zakładany obszar badań wynosi ponad 2 tys. mkw. Archeolodzy, który rozpoczęli pracę w maju br. poszukują szczątków legionisty Mieczysława Krzaka, który w chwili śmierci najprawdopodobniej znajdował się na stanowisku obserwacyjnym przy falochronie, na przedpolu placówki "Fort".
Prowadzą badania w okolicach budynku elektrowni, gdzie lokalizowane jest stanowisko polskiej armaty polowej, tzw. putiłówki. Równolegle z poszukiwaniami, w pasie biegnącym od cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego do wysokości nowych koszar, miały być prowadzone prace związane z inwestycją budowy oddziału Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. (PAP)
pm/ aszw/