Ogłoszono konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach. Poinformował o tym w środę marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa w mediach społecznościowych.
„Zarząd województwa śląskiego ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Śląskiego. Liczymy na znaczne ożywienie funkcjonowania tej kluczowej dla kultury województwa i Polski instytucji. Zbyt wiele negatywnych emocji narosło wokół Muzeum Śląskiego. Czas na nowy etap” – napisał Saługa.
Zgodnie z dokumentacją konkursową od kandydata na dyrektora Muzeum Śląskiego wymaga się m.in. wykształcenia magisterskiego, co najmniej trzyletniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym oraz co najmniej pięcioletniego doświadczenia w instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych lub podmiotach działających w obszarze kultury, a także znajomości języka angielskiego pozwalającej na prowadzenie kontaktów służbowych oraz znajomości przepisów z zakresu funkcjonowania instytucji kultury.
Wśród dokumentów wymaganych od kandydatów musi znaleźć się m.in. program działalności Muzeum Śląskiego na okres od trzech do siedmiu lat. Powinien on zawierać wyznaczone cele do realizacji oraz obszary wyzwań związane np. z wystawami i zarządzaniem zbiorami.
Chęć przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora Muzeum Śląskiego zarząd województwa zapowiedział kilka miesięcy wcześniej. Musiał on zostać ogłoszony najpóźniej pod koniec października, co wynikało z ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Obecnie obowiązki dyrektora Muzeum Śląskiego pełni Karol Mekles – doktor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki oraz naukowiec, poprzednio wicedyrektor placówki – a powierzono mu to stanowisko 1 marca 2024 r. Zgodnie z prawem nie może go sprawować dłużej niż rok.
Poprzedni konkurs na dyrektora Muzeum Śląskiego unieważniono 17 lutego 2021 r. Wówczas w województwie rządziło Prawo i Sprawiedliwość. Na to stanowisko – bez konkursu – powołano Marię Czarnecką, która nie miała doświadczenia muzealnego. Wcześniej pracowała przede wszystkim w Narodowym Banku Polskim, gdzie była m.in. współpracowniczką dyrektora tej instytucji, Sławomira Skrzypka, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
W ciągu trzech lat pracy Czarnecka nie uniknęła politycznych kontrowersji. Podczas Triennale Grafiki Polskiej kazała usunąć fragment tytułu pracy dotyczącej degradacji natury, który nawiązywał do byłego ministra środowiska z PiS Jana Szyszki. Natomiast przeprowadzony w muzeum audyt wykazał, że zatrudniane były tam osoby związane z PiS, a także wdowa po dawnym dyrektorze NBP.
Czarnecka została odwołana ze stanowiska 29 lutego 2024 r.(PAP)
pato/ aszw/