Prawda historyczna jest jak woda, jak chleb dla wspólnoty, bez nich żadna wspólnota polityczna nie może działać – mówił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński na piątkowym otwarciu XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni.
Gliński podkreślił, że festiwal to instytucja, która "wspaniale się rozwija". "Także dzięki zmianom, które w Polsce zaszły, ale przede wszystkim, dlatego, że ktoś był wierny zasadom biblijnym, wierny wartościom" - mówił wicepremier dziękując organizatorom festiwalu za stworzenie instytucji, która "promuje wartości, odwołuje się do tego, co ważne dla wspólnoty".
"Prawda historyczna jest jak woda, jak chleb dla wspólnoty, bez nich żadna wspólnota polityczna nie może działać. A tutaj dodatkowo chodziło nie tylko o prawdę, ale też o walkę z kłamstwem historycznym, bo ta prawda była celowo zamazywana" - przypomniał Gliński.
Dzięki temu, że festiwal się rozwija możemy także, zdaniem Glińskiego, myśleć z podniesioną głową o przyszłości. "Jedną z podstawowych funkcji festiwalu jest dialog z przyszłością. Robimy to wszystko dla siebie, dla teraźniejszości, ale robimy też dla przyszłości. Żadna wspólnota polityczna nie ma szans rozwojowych, nie ma szans na suwerenność, niepodległość bez rozrachunku z przeszłością, bez pamięci historycznej" - dodał wicepremier.
XII Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" potrwa do niedzieli; w jego trakcie zaplanowano pokaz wielu filmów fabularnych i dokumentalnych, głównie o tematyce historycznej, a także dyskusje przedstawicieli instytucji, którzy profesjonalnie zajmują się polityką historyczną. W tym roku ze względu na epidemię korona wirusa festiwalowe wydarzenia można dodatkowo oglądać na stronie internetowej festiwalu https://festiwalnnw.pl.
Formuła hybrydowa festiwalu da możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców - podkreśla dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski, który zwrócił uwagę, że na festiwalu, oprócz pokazów filmów, prezentacji wystaw i książek będzie można także spotkać się ze świadkami historii.
Festiwal zwieńczy w niedzielę przyznanie licznych nagród; wśród najważniejszych są Nagroda Główna w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych "za znalezienie drogi do opowiadania światu historii uniwersalnych", Nagroda im. rtm. Witolda Pileckiego w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych, która z kolei przyznawana jest "dla najlepszego filmu podejmującego tematy wolnościowe" oraz Złoty Opornik - wręczany jest w Konkursie Filmów Polskich za najlepszy dokument Festiwalu NNW. Platynowy Opornik za całokształt twórczości otrzyma w tym roku polska dokumentalistka Alina Czerniakowska. (PAP)
nno/ aszw/ jar/