Poznaliśmy nazwiska kandydatów na dyrektora Muzeum Śląskiego. W piątek (13 grudnia) odbyło się pierwsze posiedzenie komisji konkursowej, podczas którego sprawdzono wnioski pod względem formalnym i zapoznano się z programami przedstawionymi przez kandydatów.
PAP ustaliła, że na liście kandydatów znajduje się dziewięć osób.
Są to: prezes stowarzyszenia Inicjatywa Tomasz Szabelski; pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Śląskiego dr Karol Makles; dyrektor Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej Krzysztof Gołąb; pracujący w Muzeum Śląskim konserwator zabytków Grzegorz Kochanowicz; architektka i projektantka wystaw dr Kamila Cieśla-Kozina; menedżer projektów m.in. muzealnych dr Wojciech Pazik; wieloletni rzecznik Tauron Polska Energia i prezes stowarzyszenia Wrazidlok dr Łukasz Zimnoch; pełnomocnik Muzeum Śląskiego ds. regionalizmu i były dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" Adam Pastuch; oraz dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa.
Rzecznik urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego Sławomir Gruszka poinformował PAP, że kandydaci będą mieli jeszcze kilka dni na uzupełnienie braków formalnych. Następnie oficjalnie ogłoszona zostanie lista osób, które wezmą udział w drugim etapie konkursu, czyli w rozmowach z komisją.
Po rozmowach z kandydatami odbędzie się dyskusja oraz głosowanie nad wyborem kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Śląskiego. Wyniki komisja ma przekazać urzędowi marszałkowskiemu woj. śląskiego, który współprowadzi Muzeum Śląskie wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Komisji konkursowej przewodniczy członkini zarządu woj. śląskiego Joanna Bojczuk. Zasiada w niej m.in. była dyrektorka Muzeum Śląskiego Alicja Knast, która obecnie prowadzi Galerię Narodową w Pradze, a także przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, związków zawodowych, organizacji muzealników oraz rady Muzeum Śląskiego.
Kandydaci we wniosku konkursowym musieli przedstawić m.in. program działalności Muzeum Śląskiego na okres od trzech do siedmiu lat. Powinien on zawierać wyznaczone cele do realizacji oraz obszary wyzwań związane np. z wystawami i zarządzaniem zbiorami.
Od kandydata na dyrektora Muzeum Śląskiego wymaga się m.in. wykształcenia magisterskiego, co najmniej trzyletniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym oraz co najmniej pięcioletniego doświadczenia w instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych lub podmiotach działających w obszarze kultury, a także znajomości języka angielskiego.
Poprzedni konkurs na dyrektora Muzeum Śląskiego unieważniono w 2021 r. Na to stanowisko – bez konkursu – powołano Marię Czarnecką, która nie miała doświadczenia muzealnego. Wcześniej pracowała przede wszystkim w Narodowym Banku Polskim.
W lutym 2024 r. Maria Czarnecka została odwołana, a pełniącym obowiązki dyrektora Muzeum Śląskiego został jej zastępca dr Karol Makles. Zgodnie z przepisami to stanowisko może piastować tylko rok, w związku z czym konieczne było zorganizowanie konkursu. (PAP)
pato/ dki/ wus/