
Złożeniem kwiatów w miejscach pamięci, prezentacją zdjęć i pamiątek oraz konferencją naukową Poznań uczcił 150. rocznicę urodzin Cyryla Ratajskiego. Przedwojenny prezydent stolicy Wielkopolski i delegat rządu na kraj w latach 1940 - 1942 urodził się 3 marca 1875 roku.
Uroczystości upamiętniające przedwojennego włodarza miasta odbyły się na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan i placu Andersa, gdzie stoi pomnik Ratajskiego. Wieńce na grobie i pod pomnikiem złożyli prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz.
„Jest to niezwykle istotne, że pamięć o tak wybitnym poznaniaku jest wciąż żywa. Osiągnięcia Cyryla Ratajskiego wykraczają poza granice naszego miasta. To postać legendarna, która zasługuje na to, by wciąż o niej pamiętać – powiedział Jacek Jaśkowiak.
W poniedziałek odbyła się też ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona życiu, działalności i dorobkowi Cyryla Ratajskiego. Wydarzenie zorganizowały wspólnie Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Rada Miasta Poznania, Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania oraz inne instytucje naukowe i kulturalne.
Przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz zaznaczył, że wydarzenie było okazją do dyskusji o historycznych wyzwaniach i decyzjach podejmowanych przez Ratajskiego oraz o jego spuściźnie, która wciąż kształtuje przestrzeń miejską i życie mieszkańców Poznania.
"Jestem przekonany, że konferencja przyczyni się do tego, że o Cyrylu Ratajskim będziemy mówić nie tylko jako o prezydencie Poznania, lecz także uwzględniając jego dokonania jako ministra i delegata rządu na kraj w czasie II wojny światowej - podkreślił.
Z okazji 150. rocznicy narodzin Ratajskiego Wydawnictwo Miejskie Posnania udostępniło na platformie "Cyryl" cyfrową kolekcję zdjęć i pamiątek po prezydencie.
W listopadzie w Odwachu zostanie otwarta ekspozycja "Poznań Cyryla Ratajskiego", przygotowana przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Jeszcze w tym roku ukaże się monografia autorstwa Andrzeja Zarzyckiego poświęcona życiu i działalności Ratajskiego. Wydawnictwo Miejskie Posnania zapowiada również specjalne wydanie "Kroniki Miasta Poznania" poświęcone tej postaci, którego publikacja planowana jest na początek 2026 roku.
Cyryl Ratajski urodził się 3 marca 1875 roku w Zalesiu Wielkim koło Krotoszyna. Studiował prawo na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Berlinie. W czasie powstania wielkopolskiego pełnił funkcję łącznika między Komisariatem Naczelnej Rady Ludowej a Komitetem Narodowym Polskim w Paryżu.
W latach 1922-1934 był prezydentem Poznania, przyczyniając się do modernizacji miasta i rozwoju jego infrastruktury. Był ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Władysława Grabskiego. Po wybuchu wojny we wrześniu 1939 r. został na krótko komisarycznym prezydentem i wojewodą Poznania. W czasie II wojny światowej pełnił funkcję delegata rządu na kraj, organizując struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Zmarł 19 października 1942 roku w Warszawie.
W uznaniu zasług w tworzeniu struktur Polski Podziemnej w 1942 r. Ratajski został uhonorowany Orderem Virtuti Militari. W 1995 r. nadano mu pośmiertnie najwyższe polskie odznaczenie, Order Orła Białego. (PAP)
rpo/ aszw/