Zdaniem starosty cieszyńskiego Janiny Żagan, w połowie przyszłego roku zakończy się rewitalizacja spichlerza w Górach Wielkich. Będzie on siedzibą centrum edukacyjno-kulturalnego „U Kossaków”. To największa – poza nakładami na drogi - inwestycja powiatu.
„Firma dobrze prowadzi inwestycję. Wygląda to imponująco (…). Zostało pięknie wykonane sklepienie, odtworzone ze starych cegieł i uzupełnione nowymi. (…) Mają zakończyć prace w połowie przyszłego roku i – obserwując postępy - jestem przekonana, że tak będzie” – powiedziała Żagan.
Wicestarosta cieszyński Mieczysław Szczurek, podczas spotkania z dziennikarzami podkreślił, że remont dawnego spichlerza, jest największą inwestycją niezwiązaną z drogami, jaką realizuje powiat. Jej łączny koszt to około 15 mln zł. „Sama część budowlana to prawie 11,4 mln zł” – dodał. Przypomniał zarazem, że samorząd otrzymał na ten cel 13 mln zł z rządowego programu Polski Ład.
300-letni spichlerz będzie sercem centrum edukacyjno-kulturalnego w Górkach Wielkich. Zlokalizowane w nim będą między innymi sale konferencyjne oraz kawiarnia. Zostanie odtworzona historyczna gorzelnia dworska. W planach jest dołączenie do niego także starego dworu Kossaków oraz domku ogrodnika, w którym mieści się Muzeum Zofii Kossak. „Ma powstać nowa jednostka kulturalna powiatu, aby móc organizować wydarzenia, uroczystości. Muzeum nie jest do tego przystosowane. (…) Zmierzamy na zewnątrz postawić wiatę. To będzie doskonałe miejsce na wielkie spotkania i koncerty” – powiedział wicestarosta Szczurek.
Powiat cieszyński został właścicielem domu w Górkach Wielkich, w którym pisarka Zofia Kossak mieszkała po powrocie z emigracji (obecnie mieści się w nim poświęcone jej muzeum), centrum kultury w przedwojennym dworze tej familii, a także spichlerza, w lipcu 2022 roku. W formie darowizny przekazała je Fundacja im. Zofii Kossak.
Zofia Kossak była córką Tadeusza Kossaka, bliźniaka malarza Wojciecha, wnuczką Juliusza oraz kuzynką Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Po śmierci męża Stefana Szczuckiego w 1923 roku. zamieszkała w dworze w Górkach Wielkich. Dwa lata później ponownie wyszła za mąż, za Zygmunta Szatkowskiego.
Podczas wojny pisarka założyła konspiracyjne organizacje Front Odrodzenia Polski oraz Radę Pomocy Żydom Żegota. Była więźniarką niemieckiego obozu Auschwitz. Została skazana na śmierć. Dzięki staraniom władz podziemia udało się doprowadzić do jej uwolnienia. Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim. W 1945 roku wyjechała do Londynu. Po powrocie z emigracji zamieszkała w Górkach Wielkich w domu ogrodnika położonym obok dworu, który spłonął. Obecnie mieści się w nim muzeum pisarki. Zmarła w 1968 roku. Spoczywa na góreckim cmentarzu. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/