Sejm przyjął w piątek uchwałę upamiętniającą 40. rocznicę Lubelskiego Lipca '80. Przypomniano w niej o szczególnym znaczeniu wydarzeń na Lubelszczyźnie w 1980 r. i oddano cześć bohaterom, uczestnikom tamtych wydarzeń.
Za uchwałą zagłosowało 433 posłów, dwóch wstrzymało się od głosu - nikt nie był przeciw.
W uchwale przypomniano, że "strajk, który uruchomił lawinę wydarzeń, które przyniosły nam wolność czasów dzisiejszych, rozpoczął się 8 lipca 1980 r. w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL - Świdnik".
"Bezpośrednim powodem rozpoczęcia protestu była podwyżka cen mięsa. Bardzo szybko do postulatów socjalnych dołączyły postulaty dotyczące pluralizmu w działalności związkowej. Do 24 lipca 1980 r. strajk rozszerzył się na ponad 150 zakładów zatrudniających około 50 tys. pracowników. W poszczególnych zakładach podpisywano porozumienia, na mocy których uległy poprawie warunki pracy. Akcja strajkowa okazała się skuteczna, ponieważ cechowały ją powszechność i masowy udział pracowników" - napisano.
Sejm zwrócił uwagę, że "trwałą zdobyczą Lubelskiego Lipca, oprócz zrealizowania postulatów socjalnych, płacowych i zaopatrzeniowych, było zdobycie doświadczeń i przyjęcie odpowiednich postaw przez działaczy robotniczych". "W lipcu 1980 r. na Lubelszczyźnie przełamano barierę strachu przed władzą komunistyczną, która dotychczasowe protesty robotnicze brutalnie likwidowała" - czytamy.
"Sejm RP, w przekonaniu o szczególnym znaczeniu wydarzeń na Lubelszczyźnie w 1980 r., upamiętnia 40. rocznicę Lubelskiego Lipca, oddając cześć bohaterom - uczestnikom tamtych wydarzeń" - podkreślono w uchwale. (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ pat/