Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydanie rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego przez dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej płk. dypl. Antoniego Chruściela ps. Monter odbędzie się w poniedziałek o godz. 9 przy ul. Filtrowej 68.
Pod tym adresem, w gmachu przedwojennego Domu Dochodowego Pocztowej Kasy Oszczędnościowej przy ul. Filtrowej 68, mieściła się konspiracyjna kwatera sztabu dowódcy Okręgu Warszawskiego AK Antoniego Chruściela ps. Monter.
31 lipca 1944 r. ok. godz. 19 komendant warszawskiego Okręgu AK płk Antoni Chruściel ps. Monter podpisał i przekazał - w zaszyfrowanej wiadomości - rozkaz rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. "Alarm do rąk własnych Komendantom Obwodów (…). Nakazuję +W+ dnia 1.8. godzina 17. Adres m.p. Okręgu: Jasna nr 22 m. 20 czynny od godziny +W+. Otrzymanie rozkazu natychmiast kwitować" – rozkazał komendant warszawskiego Okręgu AK.
W uroczystości weźmie udział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Antoni Chruściel przed I wojną światową działał w ruchu niepodległościowym; w szeregi odrodzonego Wojska Polskiego trafił w grudniu 1918 r. W kampanii polskiej 1939 r. dowodził 82. Syberyjskim Pułkiem Strzelców. Po kapitulacji twierdzy w Modlinie został wzięty do niewoli i osadzony w niemieckim obozie jenieckim w Działdowie (Soldau); w końcu października tego roku został zwolniony.
Od czerwca 1940 r. Chruściel działał w konspiracji. Należał do zwolenników wybuchu powstania w Warszawie, choć zarazem przestrzegał przed skutkami niedostatku broni i amunicji. W Powstaniu Warszawskim był dowódcą całości walczących sił. Po kapitulacji oddziałów powstańczych przebywał w obozach jenieckich w Niemczech, gdzie uwolniły go oddziały amerykańskie.
Po demobilizacji oddziałów polskich w 1948 r. pozostał na emigracji w Londynie. Od 1956 r. mieszkał w Waszyngtonie; tam też zmarł 30 listopada 1960 r. W 2004 r. jego prochy zostały przewiezione do Polski i pochowane na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.(PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ pat/