Uroczystości upamiętniającej 80. rocznicę zakończenia walk powstańczych w Warszawie, odbyły się we wtorek przed Redutą Banku Polskiego. Organizatorem uroczystości był Instytut Pamięci Narodowej.
„Zbliżająca się 80. rocznica zakończenia powstania warszawskiego skłania nas do zadumy nad jednym z najbardziej doniosłych i tragicznych wydarzeń w historii naszej ojczyzny. Nad zmaganiami coraz odleglejszymi w czasie, lecz wciąż głęboko przemawiającymi do polskich serc i sumień” – napisał w liście do uczestników uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda.
„Męstwo i determinacja powstańców budzą w nas wielką dumę i wdzięczność wobec bohaterów, którzy, choć zwyciężeni, okryli się nieprzemijającą chwałą. Uczestnicy powstania i Akcji Burza byli niezłomnymi patriotami.”
„Męstwo i determinacja powstańców budzą w nas wielką dumę i wdzięczność wobec bohaterów, którzy, choć zwyciężeni, okryli się nieprzemijającą chwałą. Uczestnicy powstania i Akcji Burza byli niezłomnymi patriotami” – dodał prezydent. Podkreślił również, że „Sąsiedztwo okaleczonego niemieckimi kulami zabytku z nowoczesnymi wieżowcami warszawskiego śródmieścia tworzy dramatyczny kontrast. Przebija z niego wezwanie do budowy bezpiecznej przyszłości Polski, na fundamencie wiedzy o jej przeszłości”.
„Dziś spotykamy się przy jednym z symboli wspaniałej walki powstańców warszawskich, przy reducie Banku Polskiego, na której widać jeszcze ślady tamtej walki. Przy symbolu, który można porównać do warszawskiego Westerplatte, bowiem niemal przez miesiąc, gdy Warszawę zalewało niemieckie okrucieństwo, tutaj, w reducie Banku Polskiego, wciąż żył szaniec polskości” – powiedział podczas uroczystości dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. „Spotykamy się tu, aby oddać hołd ofiarom i bohaterom Powstania Warszawskiego” – dodał.
Podczas uroczystości odmówiono modlitwę, złożono kwiaty oraz odznaczono złotym medalem Reipublicae Memoriae Meritum Agnieszkę Łesiuk-Krajowską i pośmiertnie - druhnę Hannę Szczepanowską.
W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych, dowództwa wojsk, kombatanci, duszpasterstwo wojskowe różnych wyznań i grupy rekonstrukcyjne.
Akcja Burza była jednym z najważniejszych i największych zrywów Armii Krajowej, mającym na celu wyzwolenie ziem polskich spod niemieckiej okupacji jeszcze przed nadejściem Armii Czerwonej. Rozpoczęta na początku 1944 r. obejmowała wiele regionów kraju, ale jej głównym punktem było Powstanie Warszawskie, rozpoczęte 1 sierpnia 1944 r. Polacy pomimo ogromnej przewagi sił niemieckich, stanęli do heroicznej walki o wolność miasta. Przez 63 dni oddziały Armii Krajowej toczyły zacięte boje o każdy budynek, ulicę i barykadę. Symbolami tej walki stały się takie miejsca jak budynek Pasty i Reduta Banku Polskiego.(PAP)
szt/ aszw/