W różnych miastach Polski w ten weekend odbędą się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który świętowany jest 1 marca.
W sobotę w południe przed Pomnikiem Więźniów Politycznych straconych w latach 1944-1956 na Cmentarzu Bródnowskim odbędą się obchody organizowane przez Stowarzyszenie Solidarni2010.
1 marca – w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Upamiętniające ich doroczne święto państwowe obchodzone są w Polsce już po raz dwunasty.
W obchodach weźmie udział rodzina płk-a Lucjana "Janczara" Szymańskiego, rekonstruktorzy: Rodzinna Grupa Historyczna Szwadron Żandarmerii i Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej Polska Walcząca oraz przedstawiciele IPN i Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Również w południe odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej "Ocal naszego Tatusia. Listy dzieci Żołnierzy Wyklętych" na dziedzińcu przed Ministerstwem Sprawiedliwości. Wystawę przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z Archiwum Akt Nowych i Instytutem Pamięci Narodowej.
W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL będzie można obejrzeć spektakl "Ocalony przez poezję - Jerzy Kozarzewski wiersze".
W niedzielę Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL organizuje dzień otwarty, podczas którego będzie można zwiedzić miejsca związane z bohaterami powstania antykomunistycznego.
W ramach akcji Służew Żołnierzom Wyklętym o godz. 11.40 zostaną złożone kwiaty pod tablicą i Krzyżem Pamięci na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej, a o 12.10 przy "Kapsule Czasu" i głazie nad prochami ofiar Informacji Wojskowej na Starym Cmentarzu przy ul. Renety. Za dusze żołnierzy wyklętych o 12.30 zostanie odprawiona msza św. w kościele św. Katarzyny, a po niej uroczystość pod znajdującym się nieopodal Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego.
Msza święta z tej okazji zostanie odprawiona również o 18.30 w kościele Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła na Pradze.
W Trojmieście z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w niedzielę o 13.00 spod pomnika Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym w Gdańsku wyruszy Gdański Marsz Żołnierzy Wyklętych. A o 15.30 spod Urzędu Miasta Gdyni wyruszy IX Gdyński Marsz Żołnierzy Wyklętych.
Prezydent Andrzej Duda w przesłaniu na tegoroczne święto napisał, że "historia i etos Wyklętych–Niezłomnych są obecnie ważnymi elementami dziedzictwa naszej wspólnoty".
W ramach raciborskich obchodów odsłonięty zostanie pomnik Żołnierzy Wyklętych. W uroczystości na skwerze przed Zakładem Karnym w Raciborzu przy ul. Eichendorffa 14 weźmie udział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś
Również w niedzielę wyruszy III Siedlecki Marsz Żołnierzy Wyklętych organizowany przez Stowarzyszenie Patriotyczne Siedlce wspólnie z Rotami Marszu Niepodległości. Wyruszą ze Skweru im. Tadeusza Kościuszki.
1 marca – w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Upamiętniające ich doroczne święto państwowe obchodzone są w Polsce już po raz dwunasty. Prezydent Andrzej Duda w przesłaniu na tegoroczne święto napisał, że "historia i etos Wyklętych–Niezłomnych są obecnie ważnymi elementami dziedzictwa naszej wspólnoty". "Polacy licznie uczestniczą w uroczystościach i innych wydarzeniach w hołdzie ostatniemu powstaniu narodowemu. Pamięć o powojennym oporze przeciw komunistycznemu zniewoleniu pielęgnują lokalne społeczności. Czcimy heroiczną odwagę, męstwo w walce i wierność Niepodległej, za którą tak wielu Niezłomnych zapłaciło własnym życiem, długoletnim uwięzieniem, prześladowaniami. Przesłanie, które odczytujemy z ich losów, umacnia nasze poczucie tożsamości i buduje postawy patriotyczne" - ocenił prezydent. |(PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ aszw/