Centrum edukacyjne IPN - Przystanek Historia zostanie otwarty w Brzegu (woj. opolskie). Siedzibą jest brzeski ratusz. Wraz z nową placówką zostanie otwarta wystawa multimedialna „20–40–20” nawiązująca do setnej rocznicy polskiego zwycięstwa nad bolszewikami oraz osiemdziesiątej rocznicy zbrodni katyńskiej.
W Brzegu (woj. opolskie) z udziałem Prezesa IPN, dra Karola Nawrockiego zostanie otwarty Przystanek Historia w Brzegu. Nowa placówka edukacyjna IPN ma siedzibę przy ul. Rynek 1.
Przystanek Historia w Brzegu będzie symbolicznym "pomnikiem" na miejsce zburzonego w sierpniu br. tzw. pomnika zwycięstwa upamiętniającego żołnierzy armii sowieckiej, który od 1972 r. stał przy placu Bramy Wrocławskiej w Brzegu.
W nowym Przystanku Historia, w budynku ratusza, będzie można zapoznać się z wystawą multimedialną „20–40–20”. Wystawa powstała z myślą o dwóch rocznicach, które obchodzono w roku 2020: setnej rocznicy polskiego zwycięstwa nad bolszewikami oraz osiemdziesiątej rocznicy zbrodni katyńskiej. Przed budynkiem, na dziedzińcu, zaprezentowana zostanie natomiast wystawa plenerowa "Tu rodziła się Solidarność".
Jednym z zadań Instytutu Pamięci Narodowej jest edukacja, a szczególnym miejscem edukacji historycznej są Przystanki Historia. Działają one również poza granicami naszego kraju. Placówka edukacyjna IPN – Przystanek Historia – to miejsce przybliżające historię Polski oraz historię lokalną podczas konferencji, warsztatów, lekcji, spotkań autorskich i tematycznych oraz wydarzeń rocznicowych i in. Przystanek Historia to miejsce spotkań uczniów, studentów, naukowców, świadków historii, mieszkańców.
W 2007 r. zainaugurowano działalność pierwszego Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego Instytutu Pamięci Narodowej Przystanek Historia w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 21/25. Jest to miejsce prowadzenia działalności promocyjnej, edukacyjnej i wystawienniczej Biura Edukacji Publicznej IPN. Organizowano tam promocje książek historycznych, konferencje naukowe i popularnonaukowe, wernisaże i prezentacje wystaw, pokazy multimedialne oraz inne wydarzenia edukacyjno-naukowe.
24 sierpnia 2022 r. w Brzegu przy skrzyżowaniu ulic Oławskiej z Wrocławską wyburzono pomnik pomnik-obelisk ku czci żołnierzy Armii Czerwonej nazywany "pomnikiem hydraulika". Nazwę zawdzięczał plątaninie rur hydraulicznych umieszczonych w dolnej partii monumentu.
"Demontaż odbywa się po uzgodnieniach pomiędzy władzami samorządowymi a IPN. Usuwanie pomnika jest w całości finansowane przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej" - powiedział wówczas rzecznik prasowy IPN dr Rafał Leśkiewicz.
27 października usunięto podobne pomniki ku czci armii sowieckiej w Głubczycach, Byczynie, Bobolicach i Staszowie.
„Dla nas wszystkie te pomniki są takie same – symbolizują zło systemu komunistycznego. Nie chodzi o formę, ale treść takich reliktów. Pozostało ich w całej Polsce około trzydziestu” – powiedział wówczas prezes IPN dr. Karol Nawrocki.
Po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym br. trwa usuwanie rosyjskich symboli w Polsce i państwach Europy Środkowej i Wschodniej.(PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ dki/