„Poeci Podziemia. Słowo i czyn” to tytuł wystawy czasowej, którą od środy można oglądać w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Ekspozycja, przygotowana w związku z 80. rocznicą Powstania Warszawskiego, przywołuje postaci twórców Polski Podziemnej, a także poetów - strażników jej pamięci.
Wystawę przygotowało krakowskie Muzeum Armii Krajowej we współpracy z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.
Autorka wystawy Maria Dorota Pieńkowska oraz jej kuratorzy Małgorzata Wichowska i Piotr Makuła poinformowali, że jest to pierwsza tak szeroka prezentacja pokolenia młodych poetów, których – mimo różnic pochodzenia i poglądów politycznych – połączyły talent literacki i pragnienie walki o Polskę niepodległą. „Tych, którzy w pewnym momencie swego życia uznali, że walka o wolność jest ważniejsza od poezji. I tych, którzy za wybór ten zapłacili najwyższą cenę” - wskazali.
Ekspozycja prezentuje sylwetki i twórczość cenionych poetów, takich jak: Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy, Zbigniew Herbert czy Andrzej Trzebiński. Obok nich ukazano postacie mniej znane, choć często równie utalentowane, którym przedwczesna śmierć przeszkodziła w zdobyciu należnej sławy, m.in.: Zygmunta Jana Rumla, Jerzego Szewczyka, Eugeniusza Kolankę, Grażynę Chrostowską i Zbigniewa Chałkę.
Jak wskazali twórcy, wystawa „Poeci Podziemia. Słowo i czyn” wyróżnia się oryginalną scenografią. Na muzealnym dziedzińcu odtworzono podziemną drukarnię z prawdziwą maszyną drukarską. W skrzyniach na broń umieszczone zostały odbitki podziemnych czasopism, m.in. „Miesięcznika Literackiego”, „Sztuki i Narodu”, „Dźwigarów”, „Kultury Jutra”. Na dużych planszach pokazano sylwetki twórców. Nagrań ich wierszy można posłuchać w aktorskiej interpretacji. Zwiedzający mogą zabrać wydrukowane fragmenty utworów bohaterów i ułożyć z nich własny tomik poezji.
Na ekspozycji pokazano unikatowe eksponaty, w większości po raz pierwszy prezentowane w Krakowie. Wśród nich rękopisy wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, zapiski Krystyny Krahelskiej i Andrzeja Trzebińskiego, pierścionek ślubny Haliny Bojarskiej z odłamkiem kuli, która raniła Wacława Bojarskiego, dokumenty znalezione podczas ekshumacji ciała Tadeusza Gajcego oraz rękopis rtm. Witolda Pileckiego.
Wystawę „Poeci Podziemia. Słowo i czyn” oglądać można do 2 października br. w Muzeum Armii Krajowej przy ul. Wita Stwosza 12 w Krakowie.(PAP)
rgr/ miś/