W sobotę w wieku 59 lat zmarł mec. Stefan Hambura – poinformowała w mediach społecznościowych jego rodzina. Adwokat był m.in. pełnomocnikiem części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, jako prawnik reprezentował także polskie organizacje w Niemczech.
"Niestety, mimo tytanicznej pracy lekarzy w Aninie, w dniu dzisiejszym odszedł od nas mec. Stefan Hambura. Będzie nam Ciebie bardzo brakowało" - napisała w sobotę w mediach społecznościowych rodzina adwokata.
Były szef MON, poseł PiS Antoni Macierewicz podkreślił, że Hambura "był wybitnym prawnikiem, adwokatem, działaczem polonijnym, niepodległościowym". "Urodził się w Gliwicach w rodzinie śląskiej, która wyemigrowała do Niemiec, kiedy on był jeszcze dzieckiem, ale przez całe życie czuł się Polakiem i był Polakiem" - wspomniał.
Poseł PiS zwrócił uwagę, że działalność zawodowa Stefana Hambury "przywróciła w olbrzymim stopniu możliwości funkcjonowania Polonii niemieckiej". "Walczył o przywrócenie praw dla Polaków w Niemczech tych, które zostały zlikwidowane przez system hitlerowski i które do dzisiaj, niestety, nie powróciły w pełni. To jego zasługą w olbrzymim stopniu jest przygotowanie uchwały o polskim prawie własności do polskich nieruchomości na ziemiach odzyskanych, która została przyjęta przez Sejm w 2004 r. jednogłośnie i uchwały o prawie Polski do reparacji niemieckich, która został przyjęta blisko rok później, w 2005 r." - zaznaczył.
Macierewicz przypomniał także o działalności mecenasa na rzecz Polonii na Śląsku Cieszyńskim, a także o jego "olbrzymim dorobku, wsparciu prawnym i ekspertyzach dotyczących dramatu smoleńskiego". "Do końca, do ostatnich chwil swojego życia tymi sprawami żył i tym sprawom się poświęcał. Był wybitnym polskim patriotą. Jako adwokat szczególne zasługi miał w sprawie zwalczania prawa odbierania polskich dzieci rodzinom polskim w Niemczech. To jest jego dorobek. Bez niego zapewne dużo trudniej byłoby te barbarzyńskie działania ze strony niemieckiej zwalczać" - powiedział.
Stefana Hamburę polityk wspomina także jako człowieka "niesłychanie ciepłego i uczynnego". "Był zawsze do dyspozycji w sprawach polskich i dla ludzi, którzy potrzebowali pomocy. Zwłaszcza wtedy, kiedy dotyczyło to spraw polskich często indywidualnych i prywatnych, ale zagrożonych przez różne interesy i lobby niemieckie" - podkreślił.
Stefan Hambura był m.in. absolwentem Wydziału Prawa na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma III w Bonn. Prowadził kancelarię adwokacką w Berlinie, specjalizował się w obszarze roszczeń cywilnoprawnych.
Mec. Hambura prowadził sprawy polskich rodziców, którym urzędy ds. młodzieży (Jugendamt) odebrały dzieci na rzecz niemieckich współmałżonków.
Jako prawnik reprezentował polskie organizacje w Niemczech. W 2009 r. złożył na ręce kanclerz Angeli Merkel list z apelem o formalne anulowanie obowiązującego nazistowskiego prawa z 1940 r., które dyskryminuje polską mniejszość.
Był pełnomocnikiem części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, m.in. Andrzeja Melaka (brata Stefana Melaka) i Janusza Walentynowicza (syna Anny Walentynowicz). Hambura wnioskował m.in. o ekshumację ciała Anny Walentynowicz. Złożył do prokuratury wnioski o przesłuchanie osób, które mogłyby wyjaśnić, jak doszło do zamiany ciał ofiar katastrofy smoleńskiej.
Wnioskował również do warszawskiej prokuratury o wszczęcie śledztwa wobec premiera Donalda Tuska i prezydenta Bronisława Komorowskiego w związku z katastrofą smoleńską.
Hambura był jednym z pełnomocników bliskich ofiar w procesie byłego szefa KPRM Tomasza Arabskiego i czworga innych urzędników oskarżonych o niedopełnienie obowiązków w związku z organizacją lotu z 10 kwietnia 2010 r. (warszawski sąd okręgowy uznał Arabskiego winnym i skazał na karę 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata - orzeczenie pozostaje nieprawomocne, na rozpatrzenie oczekują apelacje prokuratury i obrony Arabskiego).
Hambura w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 był liderem listy Polski Razem Jarosława Gowina w okręgu obejmującym województwo pomorskie. Zdobył 2793 głosy, partia nie osiągnęła progu wyborczego.
Był prezesem Światowego Kongresu Polaków.(PAP)
ozk/ mhr/
dap/ mhr/