Z okazji Święta Wojska Polskiego składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim polskim żołnierzom, którzy ramię w ramię ćwiczą i odbywają służbę z amerykańskimi żołnierzami - napisała w środę na Twitterze Ambasada USA w Warszawie.
W Trościeńcu koło stolicy Białorusi Mińska odbył się w poniedziałek uroczysty pochówek szczątków ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, który znajdował się w tym miejscu w czasie drugiej wojny światowej.
W Rosji na grobach żołnierzy wojsk powietrznodesantowych, którzy zginęli w 2014 roku, najpewniej na wschodzie Ukrainy i których mogiły były wcześniej nieoznakowane, pojawiły się pomniki z ich danymi i datami śmierci - podała poniedziałkowa "Nowaja Gazieta".
Szczątki kolejnych dziewiętnastu osób odnaleziono w czasie prac ekshumacyjnych, prowadzonych przez specjalistów IPN w Białymstoku. Prace mają związek ze śledztwem miejscowego oddziału Instytutu, dotyczącym zbrodni funkcjonariuszy miejscowego UB z lat 1944-54.
76 lat temu Niemcy utworzyli w Auschwitz karną kompanię kobiet. Był to odwet za ucieczkę z obozu Janiny Nowak. Więźniarki umieścili w budynku starej szkoły w Budach. W poniedziałek rocznicę upamiętniła Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.
100 lat temu, wraz z powstaniem II Rzeczypospolitej, Polki jako jedne z pierwszych w Europie uzyskały czynnie i bierne prawo wyborcze. Miała na to wpływ umocniona w XIX w. rola kobiet w polskim społeczeństwie – uważa historyk z KUL dr Robert Derewenda.
Z okazji Święta Marynarki Wojennej na Zatoce Gdańskiej na wysokości Gdyni miała miejsce w niedzielę morsko-lotnicza parada. Pokaz, w którym wzięło udział 5 samolotów i ponad 20 okrętów, oglądał z pokładu jednego z nich prezydent Andrzej Duda.
Prof. Stanisław Kulczyński – pierwszy rektor wrocławskich uczelni – i Jerzy Woźniak, lekarz, żołnierz Armii Krajowej, więzień polityczny PRL, zostali Honorowymi Obywatelami Wrocławia. Nadanie tytułów odbyło się w niedzielę podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Wrocławia.
Gospodarka jest jednym z fundamentów niepodległej Polski, bez silnej gospodarki nie ma niepodległości – podkreślił w niedzielę w Stalowej Woli prezes IPN dr Jarosław Szarek. Według niego Stalowa Wola to symbol dążenia niepodległej Polski do własnego przemysłu.
W Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu powstanie wkrótce Ośrodek Dokumentacji Górniczej (ODG). W placówce będą gromadzone i udostępniane dokumenty m.in. ze zlikwidowanych kopalń, a także prowadzone badania naukowe związane z przemysłem górniczym.