Przekazanie kopii kilkuset dokumentów opisujących historie sybiraków do archiwów Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UP oraz wręczenie medali Pro Patria sybirakom – to punkty krakowskich obchodów 78. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb ZSRS.
Pamiętamy o bohaterach; na takich postaciach jak Bolesław Kontrym opieramy etos służby współczesnych formacji – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy śmierci żołnierza AK i cichociemnego.
W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w tym roku na Litwie zostanie zaprezentowanych około 30 projektów, które przygotowuje Instytut Polski w Wilnie we współpracy z polskimi i litewskimi partnerami.
3 stycznia 1993 roku, czyli 25 lat temu, odbył się pierwszy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym czasie Fundacja WOŚP zebrała ponad 825 mln zł na specjalistyczny sprzęt dla oddziałów dziecięcych oraz opiekę medyczną dla seniorów. Twórcą i symbolem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest dziennikarz radiowy i telewizyjny, showman, działacz społeczny Jerzy Owsiak.
Cieszymy się, że Polska będzie świętowała 100. rocznicę odzyskania niepodległości; jeśli udało się ją odzyskać, to bardzo jej strzeżcie - powiedział w środę w TVP Info premier Węgier Viktor Orban.
Papież Franciszek zezwolił na przeniesienie ciała zmarłego w 1969 roku na wygnaniu w Rzymie czeskiego kardynała Josefa Berana do Czech – poinformowała w środę publiczna Czeska Telewizja, co potwierdził następnie czeski ambasador przy Watykanie.
Ulrich Wegener, twórca legendarnej niemieckiej jednostki antyterrorystycznej GSG9, nie żyje. Dowódca brawurowej akcji uwolnienia zakładników z porwanego przez palestyńskich terrorystów samolotu Lufthansy w Mogadiszu zmarł w wieku 88 lat – podał w środę "Bild".
Dwa kolejne zarządzenia zastępcze w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną wydał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Zmieniają one nazwy ul. Stanisława Swobody w miejscowości Boguchwałowice oraz ul. Pstrowskiego w Kaletach.
Czekamy na wyniki badań, które pozwolą ustalić, czy znaleziony materiał zawiera szczątki ludzkie – napisała w przekazanym we wtorek PAP komunikacie Jolanta Żubrowska z Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Pobraną w grudniu próbkę dostarczono do Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu.
Na terenie gminy Andrzejewo (Mazowieckie) odnaleziona została zbiorowa mogiła, w której – jak się okazało po ekshumacjach i analizie antropologicznej – odkryto szczątki polskich żołnierzy poległych w walkach z bolszewikami w sierpniu 1920 roku.