100-lecie polskiej niepodległości i wolności musimy świętować powszechnie – powiedział w sobotę w Lublinie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Wezwał ludowców do organizowania obchodów w każdej miejscowości.
Ok. 20 osób przejdzie 70-km trasę z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego, by upamiętnić ofiary ewakuacji więźniów Auschwitz, przeprowadzonej przez Niemców w styczniu 1945 r. – poinformował we wtorek organizator Marszu Pamięci Jan Stolarz.
Fotografie zbombardowanego miasta, pierwsze numery powojennych czasopism czy opakowania po cukierkach – to niektóre z obiektów, jakie znalazły się w zbiorach nowo otwartego prywatnego Muzeum Dziedzictwa Kulturowego poświęconego Szczecinowi w pierwszych latach po II wojnie światowej.
W wieku 81 lat zmarł we wtorek w Rzymie sędzia Ferdinando Imposimato, który prowadził śledztwo w sprawie zamachu na Jana Pawła II 13 maja 1981 r. - podały media. Zamachem zajmował się przez wiele lat i twierdził, że za próbą zabicia papieża stało rosyjskie GRU.
Ponad stu Polaków skazał na śmierć policyjny sąd doraźny katowickiego Gestapo, który 5 stycznia 1945 r. obradował w niemieckim obozie Auschwitz. Przewodniczył mu szef Johannes Thuemmler. Po wojnie uniknął kary. Zmarł w 2002 r.
Vytautas Landsbergis, pierwszy przywódca odrodzonej w 1990 r. Litwy, w ocenie litewskich historyków jest najbardziej zasłużoną osobą dla litewskiej państwowości – wynika z opublikowanego we wtorek sondażu. W tym roku Litwa obchodzi 100-lecie niepodległości.
Temat odszkodowań za straty materialne i osobowe po II wojnie światowej dla wielu krajów do dnia dzisiejszego jest otwarty prawnie i politycznie, na co wskazuje m.in. przykład Czech - mówi PAP poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS), odnosząc się do nowej informacji Biura Analiz Sejmowych dot. dochodzenia roszczeń.
Po 1 stycznia 1993 roku na Słowacji zakładano się, kiedy Słowacy "na kolanach powrócą do federacji" z Czechami - powiedział w poniedziałek w przemówieniu z okazji 25. rocznicy rozdzielenia Czechosłowacji słowacki premier Robert Fico.
Na fasadach Pałacu Prezydenckiego oraz Belwederu pierwszego stycznia po zmroku pojawiły się okolicznościowe iluminacje z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości - poinformowano na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.