Pamięci zmarłego w lipcu 2017 r. prof. Lecha Morawskiego poświęcona była piątkowa konferencja w Trybunale Konstytucyjnym nt. tożsamości konstytucyjnej. Odejście prof. Morawskiego było znacząca stratą dla polskiej nauki - wskazał w liście prezydent Andrzej Duda.
Poprzez wpisanie historycznego zespołu budowlanego Stoczni Gdańskiej do rejestru zabytków mam zaszczyt złożyć symboliczny hołd członkom Solidarności, którzy wywalczyli dla nas wszystkich wolność - powiedziała wiceminister kultury, generalny konserwator zabytków Magdalena Gawin.
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy i jego rozmowy z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką w Charkowie pozwoliły zmniejszyć napięcie we wzajemnych relacjach – ocenili w czwartek ukraińscy eksperci, z którymi PAP rozmawiała w Kijowie.
Katowiccy radni nie głosowali w czwartek uchwały o zaskarżeniu do sądu administracyjnego zarządzenia nadzorczego wojewody śląskiego ws. zmiany nazwy Placu Wilhelma Szewczyka w ścisłym centrum miasta na Plac Marii i Lecha Kaczyńskich – w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną.
IPN, który przejął siedzibę dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie, podejmie na jej terenie poszukiwania szczątków ofiar zbrodni komunistycznych. To teren budynku przy ul. Strzeleckiej 8, w którego piwnicach mordowano żołnierzy podziemia niepodległościowego.
Obraz byłego więźnia Sonderkommando Davida Olere, który w swych pracach ukazał tragedię zgładzonych w komorach gazowych, będzie wizualnym symbolem obchodów 73. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Odbędą się one 27 stycznia 2018 r. – podało Muzeum Auschwitz.
Konieczność wyrażenia zgody przez IPN i wojewodę na ponowną zmianę nazw ulic czy placów, przemianowanych na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej, to jedno z założeń projektu nowelizacji autorstwa PiS.
Imieniem zmarłego przed trzema laty biskupa ewangelickiego Tadeusza Szurmana nazwali w czwartek ulicę na południu Katowic tamtejsi radni. Uhonorowali go w ten sposób m.in. za działalność społeczną, w tym pielęgnowanie pamięci o historii i założycielach miasta.
W Białymstoku odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca solidarność mieszkańców z narodem węgierskim w 1956 roku. W mieście były wtedy akcje poparcia dążeń wolnościowych Węgrów, zbiórki krwi i pomocy materialnej.