Polska po 1989 roku

31.12.2016

Brodacze w Sławatyczach żegnają mijający rok i witają nowy

W nadbużańskich Sławatyczach brodacze żegnają mijający rok i witają nowy. Zgodnie z tradycją przez ostatnie trzy dni grudnia przebierańcy z długimi brodami i w barwnych strojach spacerują po ulicach, odwiedzają mieszkańców, kolędują i składają życzenia. Niektórym dziewczętom, jak głosi legenda, zapewniają zamążpójście...

Brodacze to chluba nadbużańskich Sławatycz. "Nikt nie potrafi stwierdzić, od kiedy Ci brodacze są. Jak rozmawiałem ze swoimi rodzicami lub rodzice ze swoimi rodzicami, było to tak przekazywane, że zawsze tu byli, ale nikt potrafi powiedzieć, skąd do nas przyszła ta tradycja i od jakiego czasu ona u nas gości" - mówi PAP wójt gminy Sławatycze Grzegorz Kiec.

Długie brody przebierańców symbolizują dostojność, mądrość, doświadczenie życiowe, które są przekazywane na kolejne lata. Brodacze chodzą po domach, kolędują, składają życzenia noworoczne. Ciekawym elementem jest “branie na hocki” panien. Dziewczęta są obejmowane drewnianymi drągami i podrzucane. "Istnieje legenda, że jeżeli dziewczyna zostanie +wzięta na hocki+, to w nadchodzącym roku wyjdzie za mąż. Jeśli tak się nie stanie, to niestety kolejny rok będzie samotna" - mówi jeden z brodaczy Eryk Popko.

Stroje brodaczy są przygotowywane własnoręcznie i wymagają dużego nakładu pracy. Składają się z barwnego kapelusza wykonanego z bibułkowych kwiatków oraz maski, która im jest straszniejsza, tym lepsza - podkreśla wójt. Brodacze zakładają baranie kożuchy, nogi okrywają słomą, a w rękach trzymają wielki kij, którym postukują o drogę, żeby groźnie wyglądać.

"Były takie okresy, że tych brodaczy było mniej. Przez to też powstał konkurs na najładniejsze przebranie, by wynagrodzić trud przygotowań" - opowiada Kiec.

Przebierańcy to atrakcja dla młodzieży, turystów, ale także dobra zabawa dla wszystkich. "Przez te 3 dni ostatniego roku to brodacze tak jakby rządzą Sławatyczami" - przekonuje wójt. Dodaje, że bardzo chciałby, aby brodacze ze Sławatycz znaleźli się na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO". (PAP)

ksk/ luo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL