Urząd m. st. Warszawa, Ambasady Szwecji, Węgier i Izraela oraz Dom Spotkań z Historią zapraszają w czwartek na debatę zatytułowaną „Nie mógłbym postąpić inaczej” – o odwadze cywilnej i wartych naśladowania postawach. Debata zainspirowana życiem i dziełem Raoula Wallenberga będzie połączona z pokazem filmu dokumentalnego „Wojna Raoula Wallenberga” (reż. Gregor Nowinski).
"Vivat wszystkie stany!" to tytuł historycznego spaceru po Warszawie, który upamiętni 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Każdy będzie mógł spotkać króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, księżnę Izabelę Czartoryską, a także wielu przyjaciół majowej konstytucji, m.in. księdza Hugo Kołłątaja.
Czy pochodzenie ma znaczenie? Kto dzisiaj wie, kto to stryjek, stryjna i stryjenka? A świekier i szwagierka? - w poniedziałek, 2 maja w projekcie „Pędem do korzeni!” goście Muzeum Emigracji w Gdyni przekonają się kim są ich przodkowie, czy są wśród nich emigranci i jak zabrać się do budowania drzewa genealogicznego.
28 kwietnia w warszawskim salonie Empik Arkadia odbędzie się spotkanie z Jackiem Komudą wokół premiery jego najnowszej książki „Hubal” (wyd. Fabryka Słów). Historia o majorze, który po kampanii wrześniowej nie złożył broni to spisana legenda oparta na faktach i pamiętnikach.
W sobotę, 23 kwietnia, w godz. 11-18.30 w warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej (pl. Krasińskich 3/5) będzie można zobaczyć Psałterz floriański – jeden z najstarszych i najbardziej zagadkowych zabytków języka polskiego. Bezcenna księga opuści na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej, a pałacowe wnętrza, na co dzień zamknięte, zostaną udostępnione zwiedzającym.
W czwartek, 21 kwietnia, o godz. 18 - zgodnie z przygotowanym przez Legię Warszawa planem obchodów stulecia klubu - będzie miała miejsce premiera kolejnej wyjątkowej ekspozycji jubileuszowej. Po Muzeum Legii, Galerii Przechodniej, Muzeum Sportu i Turystyki, ta największa i najbardziej spektakularna zostanie zaprezentowana we współpracy z Domem Spotkań z Historią przy ulicy Karowej 20 w Warszawie.
W dniach 20-21 kwietnia w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „Polonica w instytucjach zagranicznych. Badanie dziejów polskiej emigracji politycznej 1939-1990”. Początek konferencji, organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej i Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych, w środę, 20 kwietnia, o godz. 9.
W poniedziałek, 25 kwietnia, o godz. 17 w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 (Poznań, Stary Rynek 3 – Odwach) odbędzie się spotkanie poświęcone nowej książce wydanej przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zatytułowanej „Filmowy Poznań II Rzeczypospolitej – impresje”
Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Jana Karskiego upłynie pod znakiem walki słowem, obrazem i dźwiękiem. W środę, 27 kwietnia, o godz. 18 w Muzeum AK w Krakowie odbędzie się pokaz filmu „Walka bez broni” w reż. Zofii Kunert.