Blisko 50 przetworzonych na wersję trójwymiarową zdjęć wykonanych w sierpniu i wrześniu 1944 r. przez powstańczych reporterów na zlecenie Biura Informacji i Propagandy AK będzie można zobaczyć na wystawie "Obiektyw powstańczy" w Fotoplastikonie Warszawskim.
"Mamy w kolekcji Muzeum Powstania Warszawskiego (które od 2008 r. opiekuje się Fotoplastikonem Warszawskim - PAP) ponad 200 mało znanych zdjęć, które były robione w trakcie powstania warszawskiego w sierpniu i we wrześniu 1944 r. przez powstańczych reporterów na zlecenie Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej" - opowiadała PAP kierująca Fotoplastikonem Warszawskim Lena Dąbkowska-Cichocka. Fotografie te były wykorzystywane przede wszystkim w różnego rodzaju periodykach powstańczych takich jak biuletyny, gazetki czy obwieszczenia.
W większości są to unikatowe zdjęcia, na których uchwycono kadry z życia powstańczej Warszawy. "Możemy na nich zobaczyć entuzjazm mieszkańców podczas pierwszych dni powstania i biało-czerwone flagi powiewające na ulicach, ale też walki na powstańczych frontach, aż do momentu śmierci miasta i klęski zrywu. Z tej kolekcji wybraliśmy 48 najciekawszych zdjęć i poddaliśmy je obróbce przekształcając w fotografie trójwymiarowe. Mamy nadzieję, że dzięki temu odwiedzający wystawę będą mogli bardziej wczuć się w atmosferę powstańczej stolicy" - powiedziała Dąbkowska-Cichocka.
"Na ekspozycji można zobaczyć m.in. fotografię przedstawiającą mężczyznę, który próbując zdjąć z elewacji kamienicy ogromną flagę ze swastyką, dosłownie +zawisł+ na niej. To bardzo znane zdjęcie, które po raz pierwszy będzie do obejrzenia w wersji trójwymiarowej. Na pewno ogromne wrażenie robi fotografia, na której możemy zobaczyć jeszcze stojącą Kolumnę Zygmunta i spalony częściowo Zamek Królewski. Wstrząsające wrażenie robią też wykonane gdzieś z góry, prawdopodobnie z okien kamienic, fotografie przedstawiające spoczywające na ulicy ciała zabitych mieszkańców" - mówiła kierująca Fotoplastikonem Warszawskim.
Na wystawie, której otwarcie zaplanowano na czwartek, znalazły się także m.in. zdjęcie przedstawiające osoby zamalowujące czarną farbą szyld w języku niemieckim oraz fotografie uzbrojonych żołnierzy powstania. "Myślę, że dla miłośników Warszawy ciekawa może być również możliwość rozpoznania, w których miejscach wykonano zdjęcia. Myślę, że mimo iż fotografie są czarno-białe, robią ogromne wrażenie i przybliżają codzienność walki w powstaniu warszawskim" - podsumowała Dąbkowska-Cichocka.
Wystawa, która jest częścią obchodów 69. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, będzie czynna do 31 sierpnia.
Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.
Patronem medialnym obchodów 69. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)
akn/ ls/