Wystawę prac byłego więźnia niemieckich obozów Mariana Kołodzieja, które są artystycznym zapisem gehenny Auschwitz, mogą oglądać mieszkańcy Żyliny, jednego z największych słowackich miast – dowiedziała się w środę PAP w ambasadzie polskiej na Słowacji.
Do 13 kwietnia można składać wnioski w konkursie na projekt wykonawczy i wykonanie wystawy stałej „Kościuszko - bohater wciąż potrzebny”, która będzie częścią powstającego pod kopcem Kościuszki w Krakowie Muzeum Kościuszkowskiego. Placówka ma być otwarta jesienią 2019 r.
W tym roku rozpocznie się rozbudowa Muzeum Ziemi Lubuskiej (MZL) w Zielonej Górze. W nowym gmachu znajdą się m.in. dwie stałe ekspozycje – artystyczna oraz historyczna, obejmująca dzieje Zielonej Góry, Ziemi Lubuskiej oraz powojennego osadnictwa w regionie – poinformowała we wtorek rzecznik MZL Alicja Błażyńska.
Wystawę „100 lat motoryzacji w Polsce” przygotowuje w 100. rocznicę odzyskania niepodległości Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach. Wystawa ma pokazywać rozwój motoryzacji w Polsce w możliwie szerokim kontekście społecznym, politycznym i kulturowym.
Kreacje mistrzów haute couture, w tym ok. 20 ubiorów autorstwa Christiana Diora, zaprezentuje Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Otwarcie wystawy, na której moda pokazana zostanie jako część dziedzictwa kulturowego, zaplanowano na 26 kwietnia.
Dwanaście ksiąg „Pana Tadeusza” przedstawionych na plakatach współczesnych twórców oraz ilustracje do różnych wydań poematu Mickiewicza będzie można od czwartku oglądać na najnowszej wystawie w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.
Wystawa "Wstęga Nadziei" w Muzeum Archidiecezjalnym w Białymstoku prezentuje zdjęcia krzyży sfotografowane przez małżeństwo z Radzynia Podlaskiego. Zdjęcia zostały zrobione podczas ich podróży, a tytuł wystawy nawiązuje do słów św. Jana Pawła II.
"To sztuka niezwykle żywa, dynamiczna, radosna i nieco naiwna. Jej wyjątkowość polega na +rwących oczy+ kolorach" - powiedziała PAP Justyna Guze, kuratorka wystawy "Sztuka Wicekrólestwa Peru" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Wystawę "Zła się nie ulęknę... Polacy pomagający Żydom na Kielecczyźnie w latach II wojny światowej" można do końca kwietnia oglądać w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej "Przystanek Historia" w Kielcach.