Wystawa pt. "Dla Ciebie Polsko. W stulecie czynu legionowego" prezentuje trudną i pełną porażek, ale zakończoną zwycięstwem drogę do niepodległości Polski w 1918 r. Ekspozycja przygotowana przez krakowski IPN dostępna jest od środy w holu głównym Sejmu.
W środę w Sejmie otwarto ekspozycję przedstawiającą utworzone w okresie stanu wojennego Wojskowe Obozy Internowania. Wystawa przygotowaną przez bydgoski IPN w holu Nowego Domu Poselskiego potrwa do 13 listopada.
Dziejom radomskiej elektrowni miejskiej, która powstała w 1901 r., oraz postaciom z nią związanym, poświęcona jest wystawa, którą od środy można oglądać w Radomiu. Radomska elektrownia była pierwszą koncesjonowaną przez władze carskie elektrownią w dawnym Królestwie Polskim.
Ta wystawa to praca nas, współczesnych, nad tym, abyśmy narodową niepodległość rozumieli jako będącą tu i teraz - napisał wiceminister kultury Jarosław Sellin w liście, odczytanym podczas otwarcia wystawy "Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach", które odbyło się w Warszawie.
Około 40 prac Stanisława Wyspiańskiego, w tym pastele, szkice, rysunki, będzie można od piątku oglądać w Stalowej Woli na wystawie prezentującej „fenomen Stanisława Wyspiańskiego – twórcy totalnego”, przygotowanej w 110. rocznicę śmierci artysty. Ekspozycja „WYSPIAŃSKI”, prezentowana w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, potrwa do 17 grudnia br.
W stulecie wybuchu rewolucji bolszewickiej w londyńskiej galerii Tate Modern otwarto w środę wystawę "Czerwona gwiazda nad Rosją". Ukazuje ona nową kulturę wizualną, która przeniknęła w codzienne życie, a propagandzie i reklamie służy po dziś dzień.
We wtorek, w 150. rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, zainaugurowano w paryskim Panteonie, gdzie znajduje się sarkofag dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla, wystawę na jej cześć. Zwiedzający mogą poznać kulisy prac naukowych i prywatnego życia uczonej.
Dobiega końca przygotowana przez Włodzimierza Nowaczyka wystawa „Szczeliny wolności – sztuka polska w latach 1945-1948/1949”. Ekspozycja dostępna jest dla zwiedzających w Muzeum Narodowym w Poznaniu do niedzieli 12 listopada.
Blisko 800 różnych minerałów, skamieniałości, meteorytów i tektytów trafiło do Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego Uniwersytetu w Białymstoku. Kolekcja to dar geologów - Ireny i Jana Data. Zbiór będzie można zobaczyć na wystawie w przyszłym roku.
Ponad 30 wielkoformatowych fotografii złożyło się na otwartą we wtorek w Poznaniu wystawę „Biało-czerwona”. Dokumentalista Marek Lapis chce zwrócić uwagę odbiorcy na barwy narodowe, które w przestrzeni publicznej pojawiają się czasem w zaskakujących sytuacjach.