Kilkadziesiąt prac polskiego artysty Wojciecha Zamecznika eksponowanych będzie na wystawie "Photographisme" w paryskim Centrum Pompidou, jednym z najważniejszych muzeów sztuki XX wieku na świecie. Wernisaż odbędzie się 7 listopada.
Nawet, jeśli nie wygramy, to sukcesem jest to, że pobudziliśmy Łódź - powiedział w poniedziałek w Łodzi wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński pytany o szanse Polski na uzyskanie EXPO 2022. Wszędzie jesteśmy aktywni, staramy się maksymalnie wykorzystać tę szansę - podkreślił.
Green Point Projects na Brooklynie prezentuje ekspozycję "A Walking Lesson: Abakanowicz / Markowski". Na wystawie zgromadzono łącznie ponad 30 prac - rzeźb, grafik, obrazów - pochodzących z prywatnych zbiorów.
Prezentacja wszystkich pojazdów konnych należących do rodziny Potockich, kupionych po II wojnie światowej, budowa repliki teatrzyku księżnej marszałkowej Lubomirskiej to niektóre z założeń prac remontowo-konserwatorskich i budowlanych w Ujeżdżalni i Oranżerii Muzeum-Zamku w Łańcucie.
Wernisaż wystawy Mirosława Bałki pod tajemniczym tytułem „[(.;,:?!–...)]” odbędzie się 10 listopada w Muzeum Śląskim w Katowicach. To kolejna instalacja przygotowana specjalnie z myślą o monumentalnej Galerii jednego dzieła katowickiego muzeum.
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi przygotowuje wystawę poświęconą etapom twórczości Magdaleny Abakanowicz. Ekspozycja ma zobrazować rewolucyjne zmiany w języku sztuki wprowadzone przez jedną z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku, autorki słynnych abakanów.
Wystawę poświęconą Henrykowi Sławikowi i Jozsefowi Antallowi seniorowi, którzy podczas II wojny światowej wspólnie uratowali co najmniej 5 tys. polskich Żydów, otwarto w niedzielę w Domu Polskim w Budapeszcie.
Wystawa o historii, tradycjach i współczesności polskich Tatarów będzie promować tę społeczność w krajach muzułmańskich. To wspólna inicjatywa Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP oraz Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
„W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek – obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake (1917-1919)” – to tytuł ekspozycji przygotowywanej przez Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Jej otwarcie zaplanowano 10 listopada br.