Ok. 130 przedmiotów odnalezionych przy szczątkach ofiar komunistycznego terroru w Zgórsku k. Kielc przekazali w sobotę kieleckiemu Ośrodkowi Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej przedstawiciele Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Przedmioty prezentowane są na wystawie.
"Życie. Instrukcja" to tytuł najnowszej wystawy poświęconej twórczości wielkiego eksperymentatora w literaturze Georges’a Pereca i jego wpływom na innych artystów. Ekspozycja będzie dostępna w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki od soboty 4 lutego.
Wystawę poświęconą szczególnym relacjom polsko-węgierskim podczas węgierskiego zrywu niepodległościowego w 1956 r., prezentującą fotografie, dokumenty, pamiątki i wspomnienia, można od piątku oglądać w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.
Monumentalną twórczość 15 polskich artystów prezentować będzie od soboty Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Na wystawie „5 ton rzeźby w Orońsku” zwiedzający zobaczą m.in. prace Magdaleny Abakanowicz. Ekspozycja ma być czynna do 3 maja.
Nowa wystawa "Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN opowiada o historii fonografii, rozkwicie muzyki popularnej i jej gatunków w XX w. Oraz bada związek tej historii z żydowskim doświadczeniem XX wieku.
Blisko 50 obrazów z wizerunkami Maryi koronowanymi przez kard. Stefana Wyszyńskiego znajdzie się na wystawie "Królowa Polski o wielu obliczach", którą od czwartku będzie można oglądać na Jasnej Górze. To jeden z elementów obchodów 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu.
W Muzeum Historii Kielc otwarto we wtorek wystawę poświęconą starszemu bratu Józefa Piłsudskiego, Bronisławowi. „W Polsce mało znany, uznawany jest za wybitnego etnografa i etnologa” – powiedział kurator wystawy Krzysztof Myśliński.
Twórczość 30 polskich artystów, reprezentujących tzw. sztukę nieprofesjonalną, można od środy oglądać na wystawie w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Udostępniono m.in. prace najsłynniejszych polskich prymitywistów: Nikifora oraz Teofila Ociepki.
Fotografie ilustrujące życie prywatne, fragmenty rękopisów i książek z zakresu medycyny i filozofii składają się na wystawę poświęconą lekarzowi, humaniście i społecznikowi Władysławowi Biegańskiemu. Wystawę w Senacie otworzył w środę marszałek Stanisław Karczewski.
Kilkadziesiąt obrazów i rysunków śląskiego malarza prymitywisty Pawła Wróbla, przedstawiających charakterystyczne elementy śląskiego XX-wiecznego krajobrazu i scenki z życia ówczesnych Ślązaków, od piątku będzie można oglądać na wystawie w Muzeum Śląskim w Katowicach.