Wystawa "Tęsknota za wolnością i samowola władzy – Polacy i Węgrzy na ulicach w 1956 roku” została otwarta w czwartek na Starym Rynku w Poznaniu. Ekspozycję przygotowało Muzeum Zgromadzenia Narodowego w Budapeszcie oraz poznański oddział IPN.
89 prac malarskich z lat 1836-1936 można oglądać na wystawie, którą w czwartek otworzyło Muzeum Narodowe w Krakowie. „Mam nadzieję, że wystawa pozwoli zwiedzającym porównać sztukę polską z węgierską” - mówi węgierski kurator ekspozycji Peter Fertoszogi.
Około 200 krzyżackich, polskich i pruskich monet z czasów wojny trzynastoletniej zaprezentowano na wystawie otwartej w środę w muzeum w Lidzbarku Warmińskim z okazji 550-lecia pokoju toruńskiego. Większość pochodzi ze skarbów znalezionych na Warmii i Mazurach.
Wystawę zdjęć amerykańskiej agencji prasowej AP poświęconą węgierskim uchodźcom opuszczającym ojczyznę po zdławieniu rewolucji 1956 r. przez wojska sowieckie można oglądać w Domu Węgierskich Fotografów w Budapeszcie. W tym roku przypada 60. rocznica powstania.
Wystawę ok. 20 plakatów poświęconych papieżowi Janowi Pawłowi II i jego pontyfikatowi otwarto w środę w gmachu Senatu. W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Rzeszów w czasie okupacji niemieckiej, w latach 50. XX wieku, oraz współczesny krajobraz miasta można od piątku oglądać na wystawie fotograficznej „Fascynacje Franciszka Kotuli-Rzeszów” w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie. Kilkanaście fotografii jest swoistym połączeniem archiwalnych, czarno-białych zdjęć, ze współczesnymi, barwnymi fotografiami Rzeszowa.
Prace jednego z najwybitniejszych austriackich fotoreporterów XX wieku Ericha Lessinga można oglądać w Żydowskim Muzeum Galicja. Są wśród nich fotoreportaże polityczne m.in. z Powstania Węgierskiego '56, ale też zdjęcia nigdy wcześniej nie pokazywane, np. zrobione w 1956 r. w Sopocie.
Dobiegł końca etnograficzny projekt badawczy poświęcony zmianom kulturowym, jakie na przełomie ostatnich dekad zaszły na terenie Zagłębia Dąbrowskiego w woj. śląskim. To pierwsze takie kompleksowe badanie tego regionu od kilkudziesięciu lat.
Tłumy zwiedzających z całej Polski oglądają codziennie prace Zdzisława Beksińskiego w galeriach w Nowohuckim Centrum Kultury (NCK) w Krakowie. Wystawa czasowa rysunków i fotografii artysty czynna będzie jeszcze do środy.