Postać Henryka Sienkiewicza jako zaangażowanego społecznika przybliża wystawa prezentowana od wtorku w poznańskim Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza. Laureat literackiej nagrody Nobla, autor "Trylogii" i "Quo vadis" jest patronem 2016 roku.
Jak wyglądało życie codzienne wśród ruin powojennej Warszawy będzie można zobaczyć od 20 lutego w Domu Spotkań z Historią. Na zdjęciach ze zbiorów PAP dokumentujących pierwszą powojenną dekadę widać m.in. rodzinny posiłek w kamienicy bez jednej ze ścian, czy ...wielbłąda reklamującego sklep odzieżowy.
„Santok prawobrzeżny. Badania archeologiczne 2014–2015” - to nowa wystawa, którą od piątku (19 lutego) będzie można oglądać w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wlkp. Będzie ona okazją, by poznać dzieje osadnictwa w Santoku.
Projekty wyróżnione w ostatnich dwóch latach w prestiżowym europejskim konkursie architektonicznym - Mies van der Rohe Award, będzie można od poniedziałku zobaczyć we wrocławskim Muzeum Architektury.
Unikatowe rysunki Helgi Hoskovej-Weissovej, przedstawiające życie codzienne w niemieckim obozie dla Żydów funkcjonującym w czasie II wojny światowej w czeskim Terezinie, będzie można oglądać na wystawie w Kielcach. Ich autorka, pochodząca z żydowskiej rodziny, trafiła do obozu jako nastolatka.
Blisko 30 płaskorzeźb w postaci barwionych sosnowych tablic poświęconych doświadczeniom deportowanych podczas wojny w głąb ZSRR, autorstwa prof. Stanisława Kulona można oglądać na wystawie "Droga Krzyżowa 1939–1947" w stołecznym Przystanku Historia IPN.
Około 140 prac kieleckiego malarza i grafika Ryszarda Praussa (1902-1955) będzie można od soboty oglądać w Muzeum Narodowym w Kielcach. Artysta specjalizował się w przedstawianiu architektury oraz rekonstrukcji średniowiecznych miast.
Raporty SB, zdjęcia kościołów wybudowanych wbrew władzom PRL, pamiątki rodzinne znalazły się m.in. na wystawie "Arcybiskup Ignacy Tokarczuk. Kościół, władza, opór społeczny". Przygotowaną przez rzeszowski oddział IPN ekspozycję w niedzielę otwarto w Hamburgu.
Wystawa malarstwa prezentowanego z wykorzystaniem światła ultrafioletowego oraz specjalnie dobranego dźwięku zostanie otwarta w środę w Łodzi. W swojej siedzibie pokaże je fundacja Lux Pro Monumentis, promująca światło jako środek artystycznego wyrazu.
List Tadeusza Różewicza, modlitewnik należący do Marii Leszczyńskiej - żony Ludwika XV oraz przedstawiające Gdańsk grafiki Bertholda Hellingratha można obejrzeć na wystawie prezentującej najcenniejsze ubiegłoroczne nabytki Biblioteki Gdańskiej PAN.