Prace malarzy Młodej Polski, którzy inspirowali się Tatrami, w tym Leona Wyczółkowskiego, można od soboty podziwiać na kameralnej wystawie w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem.
Na obrazach Jana Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Gałka można zobaczyć „portrety Tatr” – miejsc, które opisywał Kazimierz Przerwa-Tetmajer w powieści zatytułowanej tak samo jak wystawa - „Na skalnym Podhalu”. Pokaz dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie został przygotowany z okazji 150. rocznicy urodzin poety.
Malarskie przedstawienia Tatr na wystawie zaprezentowano w towarzystwie poematów Tetmajera. Jak wyjaśniła kuratorka wystawy Urszula Kozakowska-Zaucha z Muzeum Narodowym w Krakowie, obrazy stanowią niejako ilustracje do tekstów Tetmajera oraz ilustrują muzykę Szymanowskiego.
„Kiedy zaczęłam czytać powieść Tetmajera, to okazało się, że to, co czytam, mogę równocześnie oglądać na tych obrazach. Powieść stała się inspiracją do zastanowienia się i poszukania, w jaki sposób pokazać Tatry w malarstwie. To niepowtarzalna atmosfera, klimat, groza, monumentalność Tatr, to o czym pisał Tetmajer, odnajdujemy w dziełach Wyczółkowskiego, Stanisławskiego i Gałka” – powiedziała kuratorka.
Obrazy pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Wśród dzieł są unikaty jak na przykład grafiki Leona Wyczółkowskiego - na co dzień nigdzie nie prezentowane. Są też miniaturowe kompozycje Stanisławskiego i nastrojowe płótno „Czarny Staw” Wyczółkowskiego z 1906 r.
Jan Stanisławski był jednym z pierwszych artystów malujących Tatry. Wielokrotnie wracał do Zakopanego, organizując tu plenery dla swoich uczniów.
Leon Wyczółkowski uważany jest za autora najpiękniejszych i najprawdziwszych malarskich i graficznych wizerunków Tatr. On też ilustrował najbardziej znane wydanie zbioru opowiadań Tetmajera.
Stanisław Gałek to uczeń Stanisławskiego i Malczewskiego. Był związany z Zakopanem, gdzie uczył się w tutejszej Szkole Przemysłu Drzewnego, a później w tej placówce sam nauczał rysunku. Malarz po studiach w Krakowie, Monachium i Paryżu zamieszkał na stałe w Zakopanem. Gałek uważany jest za jednego z najwybitniejszych malarzy ukazujących Tatry. Na wystawie w Atmie warto zwrócić uwagę na namalowaną przez Gałka, oddaną z fotograficzną precyzją panoramę Tatr z Równi Krupowej.
Ekspozycję można oglądać do 27 marca przyszłego roku.(PAP)
szb/ gma/