Wspomnienia mieszkańców Przedmieścia Oławskiego, dotyczące ich miejsca pochodzenia, okoliczności przybycia do Wrocławia oraz lat powojennych, zostaną zaprezentowane w postaci nagrań audio na wystawie czynnej od soboty w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.
Na wystawie zaprezentowane zostaną w formie multimedialnej efekty projektu „Słuchaj Przedmieścia!”, realizowanego od 2016 r. przez Muzeum Etnograficzne. Jak powiedziała PAP Paulina Popiół z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, celem projektu było stworzenie archiwum mówionych historii mieszkańców wrocławskiego Przedmieścia Oławskiego.
Archiwum zostanie po raz pierwszy upublicznione na wystawie jako otwarty do dalszej rozbudowy zbiór, do którego każdy będzie mógł później przekazać swoją własną historię związaną z przedmieściem.
Wspomnienia mieszkańców Przedmieścia Oławskiego, dotyczące ich miejsca pochodzenia, okoliczności przybycia do Wrocławia oraz lat powojennych, zostaną zaprezentowane w postaci nagrań audio. O swoich historiach rodzinnych i związkach z przedmieściem mieszkańcy opowiedzieli archiwistom oraz młodym badaczom z Liceum Ogólnokształcącego nr 4 we Wrocławiu. Prezentację uzupełnią wydruki fotografii z prywatnych archiwów.
„Z opowieści tych wyłania się obraz okolicy posiadającej własną lokalną tożsamość oraz wciąż żywą pamięć o trudnych latach powojennych, dzieciństwie spędzanym na podwórkach i kąpielisku na Niskich Łąkach czy też wspólne dla niemal wszystkich tutaj doświadczenie powodzi” - podała Popiół.
Jak podkreślają organizatorzy wystawy, ekspozycja zwraca także uwagę na fakt, że historia wydarza się nie tylko w centrum, a „oddając głos również przedmieściom wielkich miast, doceniając lokalne mikrohistorie mamy szansę usłyszeć więcej i zrozumieć lepiej”. Wystawa będzie czynna do 26 sierpnia. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ mmu/