Otwarcie wystawy "25 lat polskich przemian. Fotokronika PAP" odbędzie się w czwartek w dawnej Drukarni Naukowo-Technicznej Polskiej Agencji Prasowej. Zdjęciom towarzyszyć będą fragmenty depesz. Wernisaż jest jednym z wydarzeń organizowanych przez PAP w 25-lecie wolności.
"Wystawa przedstawia to, co fotoreporterzy PAP dokumentowali, a były to najważniejsze wydarzenia w Polsce. Nie tylko to, co wydarzyło się w ostatnich 25 latach, ale także - wcześniej. Sięgamy głębiej, do początku lat 70. W ten sposób chcemy wprowadzić naszą publiczność w czasy systemu komunistycznego po to, by zwłaszcza młodzi ludzie wiedzieli, skąd to się wszystko wzięło, czyli dlaczego był Okrągły Stół i wybory w czerwcu 1989 roku" - powiedziała szefowa redakcji fotograficznej PAP Anna Brzezińska-Skarżyńska.
Reporterzy i fotoreporterzy PAP byli obecni przy kluczowych momentach ostatniego 25-lecia: upadku systemu komunistycznego w 1989 roku, powstaniu pierwszego niekomunistycznego rządu Tadeusza Mazowieckiego, pielgrzymkach Jana Pawła II do Polski, przyznaniu Nobla Wisławie Szymborskiej, wejściu Polski do NATO i Unii Europejskiej. Zdjęcia dokumentujące te chwile będzie można zobaczyć na wystawie.
Przypomnimy także karnawał Solidarności, dalekie loty Adama Małysza, Euro 2012, nominację Jerzego Buzka na szefa Parlamentu Europejskiego, ale i manifestacje związków zawodowych.
"Lada dzień będziemy hucznie obchodzić rocznicę 25-lecia przemian, upadku komunizmu i odzyskania wolności. Warto pokazać, od czego te 25 lat temu zaczynaliśmy, jaki ten PRL naprawdę był, jak wyglądała nasza codzienność" - ocenił wiceprezes PAP Arkadiusz Szymanek.
Część zdjęć została pokazana przedpremierowo 17 maja - podczas Nocy Muzeów. Prezentacja była oblegana przez zwiedzających.
Wernisaż ekspozycji jest częścią czwartkowego cyklu spotkań organizowanych przez PAP z okazji obchodów 25-lecia wolności. Odbędzie się także debata na temat ćwierćwiecza polskich przemian i wręczenie nagrody PAP Pióro Wolności.
Patronat nad wystawą objął prezydent Bronisław Komorowski. Ekspozycji patronuje także prezydent m.st. Warszawy, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patroni medialni to Polskie Radio i TVP Info.
Mecenasem wystawy jest Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.
Wystawa będzie czynna od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10–15 (dla grup) oraz w godz. 15–20 (dla osób indywidualnych) - do 27 czerwca.
Więcej informacji o rocznicowych uroczystościach znajduje się na stronie http://fotokronika.pap.pl (PAP)