Polska po 1989 roku

28.10.2016

Akcja IPN „Gromadzimy historię” - dokumentacja losów ofiar II wojny światowej

Akcja IPN „Gromadzimy historię” Akcja IPN „Gromadzimy historię”

Poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczął akcję pod hasłem „Gromadzimy historię”. Jej celem jest ocalenie od zapomnienia dokumentów i świadectw związanych z losami Polaków w okresie okupacji niemieckiej i sowieckiej.

W związku z przedsięwzięciem, poszukiwani są świadkowie walk o wolność i niepodległość, oraz więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych i sowieckich łagrów, chcący przekazać dokumenty, wspomnienia, relacje i inne pamiątki dotyczące swoich przeżyć.

"Rodziny osób represjonowanych w czasie II wojny światowej przez okupanta niemieckiego lub sowiecką Rosję niejednokrotnie chcą podzielić się posiadaną wiedzą o tragicznych przeżyciach swoich najbliższych z innymi. Często obawiają się, że za kilkadziesiąt lat o ich losie nikt nie będzie pamiętał. Rozwiązaniem może być przekazanie posiadanych dokumentów i fotografii do archiwów czy muzeów. To pozwala zabezpieczyć te świadectwa przed bezpowrotną utratą, oraz upowszechniać źródła historyczne wśród naukowców i dziennikarzy" – powiedział p.o. naczelnika Oddziałowego Archiwum IPN w Poznaniu Rafał Kościański.

Jak dodał, poznański oddział IPN od lat przejmuje oryginały dokumentów lub wykonuje z nich kopie, które włączone do zasobu archiwalnego stają się bezcennym źródłem wiedzy dla badaczy.

IPN liczy na to, że dzięki akcji „Gromadzimy historię”, uda się dotrzeć do osób, które posiadają cenne pamiątki, dokumenty, ale nie wiedzą, co mogą z nimi zrobić.

Apel o zgłaszanie się osób chcących przekazać dokumenty i pamiątki do zasobu archiwalnego skierowany jest do mieszkańców Wielkopolski i województwa lubuskiego.(PAP)

rpo/pat

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL