2011-06-09 (PAP) - "Archiwa Przełomu 1989-1991" to tytuł projektu Kancelarii Prezydenta RP i Kancelarii Senatu RP, którego celem jest udostępnienie w internecie dokumentów i fotografii z okresu transformacji ustrojowej Polski.
Dokumentacja z okresu przełomu 1989-1991 ma być udostępniona pod koniec września 2011 r. na stronach prezydent.pl i senat.gov.pl. Przedstawiciele obu kancelarii apelują do instytucji publicznych i osób prywatnych o udostępnianie im pamiątek z okresu przełomu lat 1989-1991 w celu wykonania ich kopii cyfrowych.
Upowszechnianie wiedzy o najnowszej historii to najważniejszy cel projektu - poinformował w czwartek szef kancelarii prezydenta Jacek Michałowski. W ramach projektu mają być prezentowane kopie oryginalnych dokumentów i materiałów z pierwszych lat polskiej transformacji ustrojowej, politycznej i gospodarczej.
"Celem projektu jest scalenie rozproszonych po całym kraju materiałów historycznych pokazujących odradzanie się Rzeczpospolitej, ich opracowanie, zdigitalizowanie i bezpłatne udostępnienie w internecie" - wyjaśnił Michałowski.
Dokumentacja z okresu pierwszych lat transformacji - jak podkreślił - nie jest zbiorem zamkniętym; częściowo jest gromadzona w instytucjach naukowych, muzealnych, bibliotekach i archiwach, a także u osób prywatnych związanych bezpośrednio z transformacją ustrojową lub zatrudnionych w instytucjach zaangażowanych na rzecz przemian demokratycznych. Stąd apel obu kancelarii o pomoc w udostępnianiu tych dokumentów; oryginały pozostaną u właścicieli, jeśli wyrażą taką wolę.
Idea utworzenia "Archiwów Przełomu 1989-1991" powstała dwa lata temu podczas obchodów 20. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów do parlamentu. W internecie będzie można obejrzeć szereg dokumentów już zgromadzonych w Archiwum Senatu i Archiwum Prezydenta RP. Dokumentacja z okresu przełomu lat 80. i 90. znajdująca się na półkach obu archiwów liczy blisko 100 metrów bieżących.
Jak poinformowała szefowa kancelarii Senatu Ewa Polkowska, senackie archiwum udostępni w internecie dokumentację Okrągłego Stołu, Komitetów Obywatelskich, Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Z kolei wśród najciekawszych dokumentów archiwum prezydenta znajdą się materiały z wyborów czerwcowych 1989 r. i kolekcja wyborcza Lecha Wałęsy. Wśród archiwaliów znajdują się także dokumenty zgromadzone przez b. działacza Solidarności Henryka Wujca.
Wkrótce na oficjalnych stronach prezydenta i Senatu pod linkiem "AP 1989-1991" znajdą się aktualne informacje o zgromadzonych zbiorach archiwalnych. W kolejnym etapie ma się tam znaleźć ich ogólnopolski elektroniczny katalog, zawierający informacje o miejscach przechowywania materiałów archiwalnych oraz ich kopie cyfrowe. Oba archiwa – prezydenckie i senackie - będą starały się udostępnić zebrane dokumenty i informacje o nich w sposób przyjazny dla użytkowników.(PAP)
nno/ abe/ jbr/