Wystawa, koncert i wspomnieniowe spotkania złożą się m.in. na organizowany przez gdańskie struktury NSZZ ”Solidarność” cykl imprez towarzyszących 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Jak poinformował PAP przewodniczący gdańskiej Solidarności, Krzysztof Dośla, już w najbliższy piątek w siedzibie związku przy ul. Wały Piastowskie otwarta zostanie wystawa poświęcona stanowi wojennemu. Złoży się na nią około 40 plansz prezentujących m.in. archiwalne fotografie, dokumenty i wycinki z gazet z czasu stanu wojennego. Częścią wystawy będzie także zrekonstruowana cela więzienna mająca oddać warunki, w jakich przebywali internowani.
Tego samego dnia na fasadzie siedziby związku odsłonięty zostanie baner poświęcony Antoniemu Browarczykowi – 20-letniemu gdańszczaninowi, który zginął 17 grudnia 1981 roku zastrzelony przez MO na Targu Rakowym podczas demonstracji, która miała upamiętniać rocznicę Grudnia ’70 i wyrazić sprzeciw wobec wprowadzenia stanu wojennego.
Na banerze o wymiarach 6 na 16 metrów znajdzie się autentyczne czarno-białe zdjęcie twarzy Browarczyka wykonane w czasie sekcji zwłok z widoczną raną postrzałową. Obok umieszczona będzie informacja o okolicznościach śmierci 20-latka. O jego trwałe upamiętnienie, w postaci np. tablicy w miejscu śmierci, stara się rodzina, Solidarność oraz kilka miejscowych organizacji, w tym kibice Lechii Gdańsk, członkowie Federacji Młodzieży Walczącej i Stowarzyszenia „Lwy Północy”.
W sobotę, w ramach obchodów, w sopockim kościele Gwiazda Morza odbędzie się koncert, na który złożą się utwory ze słynnego, powstałego w 1980 roku musicalu „Kolęda Nocka” z librettem Ernesta Brylla i muzyką Wojciecha Trzcińskiego.
W poniedziałek w Muzeum Miasta Gdynia odbędzie się spotkanie poświęcone Wiesławie Kwiatkowskiej – nieżyjącej już gdyńskiej dziennikarce i działaczce opozycyjnej. Jak poinformował PAP Andrzej Kołodziej ze stowarzyszenia Pomorska Inicjatywa Historyczna, zrzeszającego b. członków Solidarności Walczącej, w ramach spotkania przewidziano też dyskusję na temat Grudnia ’70, o którym często pisała Kwiatkowska.
Z kolei w poniedziałek późnym wieczorem – o godz. 23.30 - na gdańskim Placu Solidarności spotkają się przedstawiciele Stowarzyszenia Godność, Stowarzyszenia „Solidarni z Kolebki”, Związku Stowarzyszeń Osób Represjonowanych oraz Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Zebrani złożą kwiaty i zapalą znicze pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Przewidziano też kilka okolicznościowych wystąpień.
Następnego dnia przedstawiciele tych samych organizacji zapraszają do Sali BHP Stoczni Gdańskiej na spotkanie „Pamięć zbrodni Grudnia 1970 i stanu wojennego”. Jak powiedział PAP Dośla, spotkanie to będzie miało charakter wieczornicy.
Z kolei w Gdyni w kościele Ojców Redemptorystów we wtorek po południu odbędzie się msza św. w intencji ofiar stanu wojennego. Po liturgii, na pobliskim Placu Kaszubskim, zaplanowano widowisko nawiązujące do wydarzeń związanych ze stanem wojennym. Jak poinformowała PAP Joanna Grajter, rzeczniczka gdyńskiego magistratu, który organizuje występ, złożą się na niego m.in. pokazy zdjęć ilustrowane autentyczne nagraniami rozmów milicjantów z czasu stanu wojennego.(PAP)
aks/ hes/