Stan wojenny

13.12.2012 aktualizacja 14.07.2016

Kieleckie obchody 31. rocznicy stanu wojennego

Msza, na której działacze Solidarności wspominali kolegów i wydarzenia sprzed 31 oraz dwa zorganizowane przez ruchy nacjonalistyczne marsze, zarzucające im zdradę kraju – tak w stolicy regionu świętokrzyskiego obchodzono 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Wspólną modlitwą w intencji ojczyzny działacze świętokrzyskiej Solidarności uczcili kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Jak podkreślił w czasie homilii bp Kazimierz Gurda, obecna rocznica jeszcze bardziej niż poprzednie przypomina jak ważna dla Polski i narodu była Solidarność.

„Związek, do którego należało 10 mln ludzi pokazał, że istnieje siła, na której można budować prawdziwą ojczyznę (…) Tworzyli go ci sami ludzie, którzy dziś walczą o te najważniejsze dla ludzi wartości: prawo do godnego życia, prawo do posiadania rodziny, prawo do wolności słowa” - mówił biskup.

Inną wymowę czwartkowa rocznica miała dla grupy młodzieży ze Świętokrzyskiej Dzielnicy Narodowego Odrodzenia Polski. Pikietujący rozdawali ulotki i trzymali transparenty przypominające, że 13 grudnia jest w historii Polski datą dwóch zdrad stanu: wprowadzenia stanu wojennego i podpisania przez rząd Lecha Kaczyńskiego traktatu lizbońskiego w 2007 r. Pikieta przebiegała spokojnie.

Zdecydowanie głośniejszy był marsz Obozu Narodowo-Radykalnego „Idzie kielecka antykomuna", w którym uczestniczyło co najmniej 200 osób. Skandując antyrządowe i antykomunistyczne hasła sympatycy ONR-u przeszli przed pomnik ks. Jerzego Popiełuszki.

W grudniu 1981 roku po wprowadzeniu stanu wojennego w regionie świętokrzyskim trwał trzydniowy strajk w ówczesnej Hucie im. M. Nowotki w Ostrowcu Świętokrzyskim, próby strajkowe podjęto w Kieleckich Zakładach Wyrobów Papierowych, Kieleckim Kombinacie Budowlanym, „Wólczance I” w Ostrowcu Świętokrzyskim i ZM „Predom-Mesko” w Skarżysku-Kamiennej.

Do końca grudnia 1981 z Regionu Świętokrzyskiego „S” internowano 368 osób. Większość przewożono do Aresztu Śledczego w Kielcach, w którym utworzono ośrodek odosobnienia. Najdłuższe internowania działaczy z Regionu Świętokrzyskiego trwały do 12 miesięcy. (PAP)

and/ pz/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL