Różnym aspektom i znaczeniu pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1979 r., z okazji 35. rocznicy tego wydarzenia, poświęcono w Warszawie środową konferencję naukową pt. "Papież wolności”.
Zorganizowały ją Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Przesłanie do uczestników skierował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Prof. Jan Żaryn z IPN w swym wystąpieniu wskazał, że pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1979 roku jest pielgrzymką wolności, bo tego wydarzenia rozpoczyna się geneza powstania Solidarności, „a zatem dziesięciomilionowego ruchu, który ostatecznie przebił się przez strukturę żelaznej kurtyny i doprowadził do zwycięstwa, jakim było połączenie dwóch płuc europejskich w jeden Stary Kontynent".
Prof. Jan Żaryn z IPN mówił, że pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1979 roku jest pielgrzymką wolności, bo tego wydarzenia rozpoczyna się geneza powstania Solidarności, „a zatem dziesięciomilionowego ruchu, który ostatecznie przebił się przez strukturę żelaznej kurtyny i doprowadził do zwycięstwa, jakim było połączenie dwóch płuc europejskich w jeden Stary Kontynent".
Zdaniem prof. Żaryna, wolność, którą przyniósł Jan Paweł II "jest wolnością inspirowaną nauczaniem społecznym Kościoła skierowanym do każdego człowieka". Dodał, że podczas tej pielgrzymki, w okresie PRL funkcjonowało kłamstwo - kłamstwo ideologiczne, kłamstwo władzy, które prowadziły do zniewolenia społeczeństwa. "Otwarcie się Jana Pawła II na człowieka skutkowało tym, że nawet tę wolność odkrywali w sobie ateiści, ludzie niewierzący, ludzie dalecy od Kościoła. Niesienie wolności nie ograniczało się tylko i wyłącznie do katolików, ale stawało się dobrem powszechnym, dostępnym" - zaznaczył Żaryn.
Dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Paweł Skibiński, oceniając znaczenie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, podkreślił, że obecnie dominuje raczej koncentracja na wymiarze politycznym tej pielgrzymki, tzn. w skutkach społeczno-politycznych. "Podkreśla się znaczenie pielgrzymki dla rozbudzenia podmiotowości społecznej, a potem powstania Solidarności. Ale - zaznaczył Skibiński - to nie jest jedyny wymiar tego wydarzenia. Jest też znaczenie kulturowe i religijne. Wymiary te z biegiem czasu "będą dostawać się na pierwszy plan w stosunku do znaczenia politycznego, które w miarę upływu czasu będzie tracić w opiniach historiografii" - ocenił.
Grzegorz Majchrzak z IPN, mówiąc na temat pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II w aktach SB, podkreślił, że najważniejsze było wprowadzenie agentury do tych kręgów, które podejmowały decyzje i zabezpieczały wizytę oraz próby odcinania od Kościoła opozycji. "Pielgrzymkę papieską SB traktowało jak +mecz+ między władzą a Kościołem, a to dlatego, że bano się wpływu papieża. Stąd też starano się kontakt z papieżem maksymalnie ograniczyć z wiernymi. Zmniejszanie frekwencji osiągano kilkoma metodami, m.in. przez ograniczenie kart wstępu na spotkanie z papieżem. Starano się też propagować przeżywanie pielgrzymki w parafiach, łącznie ze wspólnym oglądaniem transmisji telewizyjnych" - mówił Majchrzak. (PAP)
skz/ pz/