II wojna światowa

05.09.2011 aktualizacja 14.07.2016

Krakowscy naukowcy będą dokumentować losy Sybiraków w Australii

Przedstawiciele Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń, które od pół roku działa w Krakowie, wyjadą w tym tygodniu do Australii, aby udokumentować losy Sybiraków osiadłych w tym państwie.

Jak poinformował w poniedziałek dyrektor centrum dr Hubert Chudzio, pięciu pracowników tej instytucji jedzie do Perth na zaproszenie Związku Sybiraków Zachodniej Australii, który obchodzi 20-lecie istnienia.

„Związek zrzesza około 120 członków, którzy wystosowali prośbę, abyśmy spisali i uratowali dla potomnych ich relacje” - wyjaśnił.

Wyjazd do Australii będzie kontynuacją projektu, w ramach którego przedstawiciele krakowskiego centrum dokumentowali losy Sybiraków z polskich diaspor w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Republice Południowej Afryki.

Według dr Chudzio, Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w ciągu pół roku działalności zgromadziło już znaczną liczbę różnego rodzaju pamiątek: dokumentów, fotografii, artefaktów. Przekazało je 70 osób z kraju i zagranicy. Nagrano też ponad 200 wywiadów z Sybirakami.

„Wszystkie te rzeczy poddawane są czasochłonnej archiwizacji, czyli dokładnemu opisowi i uporządkowaniu. W tej chwili centrum stara się o sprowadzenie dużych kolekcji z Londynu i Esslingen, które chcą przekazać polscy emigranci” - zaznaczył dyrektor.

We współpracy z krakowskim oddziałem Związku Sybiraków w Polsce przygotowano wystawę otwartą w poniedziałek w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Ekspozycja zatytułowana "Wyszli z ziemi niewoli. W 70. rocznicę układu Sikorski-Majski" pokazuje zbiory Związku Sybiraków oraz część archiwaliów centrum.

Zgodnie z planami w przyszłości wystawa zostanie przeniesiona do krakowskiego fortu "Skotniki", który ma stać się siedzibą Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń. Przekazanie obiektu na ten cel zadeklarował wojewoda małopolski Stanisław Kracik.

Centrum jest też inicjatorem odbudowy polskiego cmentarza w Koja nad jeziorem Wiktorii w Ugandzie. Obecnie są zbierane fundusze na ten cel. Uroczyste otwarcie nekropolii planowane jest na przyszły rok, kiedy to przypadnie 70-lecie pojawienia się Polaków w Afryce Wschodniej. (PAP)

rgr/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL