Polska powinna pokazywać światu historie tych, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej - powiedział w piątek wiceprezes IPN Mateusz Szpytma. Jego zdaniem powinniśmy również mówić o całym kontekście II wojny światowej i roli państwa polskiego.
Wiceprezes IPN w TVP Info ocenił, że wiedza na temat okupacji niemieckiej w Polsce jest na Zachodzie "bardzo słaba". "Koncentruje się ona na Holokauście, ale abstrahując od okoliczności, w jakich ten Holokaust się odbywał" - dodał.
"Ludzie na Zachodzie bardzo niewiele wiedzą o tym, że Polacy także byli eksterminowani - oczywiście nie w takiej skali jak Żydzi - i że była niezwykle sytuacja dramatyczna" - powiedział historyk. Jak dodał, mimo zagrożenia niektórzy Polacy decydowali się pomagać.
Historyk podkreślił, że Polska musi pokazywać światu historie tych, którzy ratowali Żydów. "Decyzja o przyjęciu Żyda do swojego domu była straszliwie dramatyczna. Od 1941 roku groziła śmierć za pomoc Żydom i to prawo było egzekwowane" - tłumaczył Szpytma.
Dodał jednak, że należy ukazywać też "cały kontekst i sytuację, jaka była podczas II wojny światowej". "Bo jeśli mówimy tylko o wybranych samych tylko przypadkach ratowania Żydów, to w odpowiedzi padają takie sugestie: +no tak, to są te wyjątki, które potwierdzają regułę, że Polacy byli antysemitami+" - stwierdził wiceprezes.
Szpytma wskazał, że musimy mówić również na temat roli państwa polskiego, które - jak podkreślił - w okresie II światowej istniało. "Jego władze były na uchodźstwie, ale miały swoją agendę w postaci Polskiego Państwa Podziemnego na terenie okupowanej Polski" - wyjaśnił.
Jak dodał, istotnym elementem polskiego podziemia była również Rada Pomocy Żydom "Żegota" - instytucja przeznaczona do niesienia pomocy Żydom. "To powinniśmy pokazywać. Powinniśmy pokazywać te zagrożenia. To też, jak Polacy cierpieli" - podkreślił Szpytma.
W sobotę, 24 marca, po raz pierwszy obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Nowe święto państwowe, które z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w ostatnim czasie zostało ustanowione przez parlament, jest wyrazem czci dla wszystkich obywateli polskich - niezależnie od narodowości, którzy pomagali Żydom poddanym ludobójczej eksterminacji przez niemieckich okupantów.(PAP)
agzi/ itm/