Upowszechnienie wiedzy o badaniach i zasobie archiwalnym IPN oraz możliwościach ich wykorzystywania w badaniach nad służbami specjalnymi jest celem międzynarodowej konferencji "Need to Know V: The Human Element in Intelligence", która odbędzie się w dniach 5–6 listopada na uniwersytecie w niemieckim Greifswaldzie.
To już piąta konferencja poświęcona historii wywiadu organizowana wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej i Centrum Badań nad Zimną Wojną Uniwersytetu Południowej Danii.
"Zależy nam, by to się odbywało za granicą i promowało tam nasze osiągnięcia badawcze. Spotkania odbywały się już m.in. na uniwersytetach w belgijskim Leuven i szwedzkim Visby. W tym roku konferencja będzie miała miejsce na uniwersytecie w Greifswaldzie, leżącym po niemieckiej stronie granicy niedaleko Szczecina. Ideą wydarzenia jest upowszechnienie wiedzy o zasobie archiwalnym naszego Instytutu, ale też możliwościach jakie otrzymali historycy po otwarciu archiwów nie tylko w Polsce, ale też na Węgrzech, w Czechach czy Niemczech" - opowiada wicedyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Władysław Bułhak.
Jak zaznaczył, IPN pragnie pokazać jak znajdujące się w ich zasobie dokumenty mogą umożliwić i ułatwić prowadzenie badań nad wydarzeniami czy zjawiskami, które na Zachodzie są traktowane jako ściśle tajne. "Chodzi np. funkcjonowanie służb specjalnych, wywiadu, kontrwywiadu, terroryzm czy jego zwalczanie. Bo dokumenty dotyczące np. słynnego Szakala czy innych szpiegów, które są niedostępne w archiwach zachodnich, często w jakiejś wersji, oczywiście z perspektywy komunistycznej, są dostępne u nas. Badacze zachodni z reguły nie zdają sobie z tego sprawy, a jeżeli już to sięgają do zasobu niemieckiego, który akurat w tym aspekcie ma braki, bo dokumentacja wywiadu NRD zaginęła w znaczącej mierze. I nie jest tak dostępna jak materiały polskie, czechosłowackie, węgierskie, ostatnio też bułgarskie" - relacjonuje Bułhak.
Władysław Bułhak: W tym roku konferencja będzie miała miejsce na uniwersytecie w Greifswaldzie, leżącym po niemieckiej stronie granicy niedaleko Szczecina. Ideą wydarzenia jest upowszechnienie wiedzy o zasobie archiwalnym naszego Instytutu, ale też możliwościach jakie otrzymali historycy po otwarciu archiwów nie tylko w Polsce, ale też na Węgrzech, w Czechach czy Niemczech.
Ideą stworzenia cyklu konferencji było utworzenie forum kontaktów dla badaczy służb specjalnych z Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz spotkań z zachodnimi specjalistami zajmującymi się problematyką terroryzmu, kontrwywiadu, wywiadu czy tajnych służb. "Przy okazji pragniemy promować nasze badania i wiedzę oraz pokazywać, że można korzystać z naszych archiwów. Okazuje się, że te działania zaczęły przynosić skutek, bo na stronie CIA w zakładce +Półka z książkami oficera wywiadu+ tom pokonferencyjny po jednym z naszych spotkań został entuzjastycznie przyjęty. Czyli, że nawet z ich perspektywy ta idea jest interesująca" - zauważył wicedyrektor.
W konferencji - jak mówił - mają uczestniczyć m.in. byli oficerowie służb. "Którzy zajmują się na emeryturze taką działalnością paranaukową. Zresztą sam wywiad oprócz działań operacyjnych także przetwarza pozyskane informacje, czym zajmują się analitycy. Generalnie jest sporo osób interesujących się historią i metodologią wywiadu, a na takie konferencje przybywa wielu badaczy. Mamy nadzieję, że dzięki tym spotkaniom wprowadzimy naszą polską narrację do ogólnoświatowej" - przyznał Bułhak.
"Konferencja jest otwarta, generalnie nie zapraszamy nikogo, jest tylko procedura składania propozycji wygłoszenia referatów, które przysyłają ludzie z całego świata. To takie forum by się spotkać i porozmawiać o różnych aspektach. Istotnym elementem jest też promowanie polskich badań w tej dziedzinie. Każda osoba zainteresowana może zgłosić również chęć udziału jakoś słuchacz konferencji. Jest do nich skierowana szczególnie jedna z sesji traktowana jako popularno-naukowa" - dodał wicedyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN.
Szczegółowy program konferencji, która odbywa się w języku angielskim i formularz dla osób zainteresowanych udziałem w charakterze słuchaczy jest dostępny na stronie Instytutu. (PAP)
akn/ ls/