Sześć zniczy zapłonęło we wtorek na pomniku w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau – podało muzeum Auschwitz. Upamiętniono w ten sposób 6 mln Żydów, którzy zginęli w Holokauście.
Według kalendarza żydowskiego 27 dnia miesiąca Nisan, który wypadł w tym roku 21 kwietnia, przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W 1951 r. izraelski parlament ustanowił tę datę Dniem Pamięci o Szoa (Jom Ha-Szoah). W naszym kalendarzu rocznica wybuchu powstania przypada 19 kwietnia.
W Miejscu Pamięci Auschwitz rokrocznie w Dniu Pamięci o Szoa odbywa się Marsz Żywych. Młodzi Żydzi z całego świata i polska młodzież idą wspólnie z byłego obozu Auschwitz I pod pomnik w byłym Auschwitz II-Birkenau, gdzie odbywa się ceremonia upamiętniająca ofiary Zagłady. W przeszłości w marszach szli m.in. prezydenci i premierzy Polski oraz Izraela, nobliści i duchowni różnych wyznań. Dotychczas uczestniczyło w nich ok. 300 tys. osób z ponad 50 krajów. W tym roku uroczystość się nie odbyła z powodu epidemii koronawirusa.
Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu zlokalizowany jest w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau, między ruinami dwóch największych komór gazowych.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ joz/