2011-06-14 (PAP) - Film o proteście radomskich robotników zrealizowali w ramach projektu „Radom Czerwiec’76 – Bądźmy dumni!” – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Radomia. We wtorek odbyła się oficjalna prezentacja filmu. Dokument, zrealizowany przez młodzież pod kierunkiem pracowników radomskiej placówki kultury - Resursa Obywatelska, opowiada o wydarzeniach radomskiego Czerwca 1976 roku.
„Dokument przedstawia przyczyny radomskiego protestu, jego przebieg oraz konsekwencje, jakie spotkały osoby protestujące” – powiedział Zwierzyński. Podkreślił, że film jest także próbą odpowiedzenia na pytanie, czy radomianie powinni być dumni z faktu, że 35 lat temu wyszli na ulice, żeby zaprotestować przeciw władzy ludowej.
Uczniowie przygotowali także portal edukacyjny dla swoich rówieśników www.1976radom.pl, by upowszechniać wiedzę dotyczącą wydarzeń czerwcowych w ich mieście.
Projekt „Radom Czerwiec ’76 – Bądźmy dumni!” zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Banku Zachodniego WBK w ramach programu „Bank ambitnej młodzieży”.
Patronem merytorycznym projektu był Instytut Pamięci Narodowej. Realizacja projektu wpisuje się w obchody 35. rocznicy wydarzeń czerwcowych w Radomiu.
W czerwcu 1976 roku robotnicy zaprotestowali przeciw wprowadzanym przez władze podwyżkom cen żywności. Zastrajkowało łącznie około 60 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach. Na ulicach Radomia, Ursusa i Płocka odbyły się pochody i manifestacje, które przerodziły się w starcia z milicją. W Radomiu doszło do walk ulicznych. Zginęły dwie osoby - Jan Łabędzki i Tadeusz Ząbecki, przygniecieni przyczepą ciągnikową wypełnioną betonowymi płytami, którą sami próbowali zepchnąć w kierunku milicjantów.
Po wydarzeniach Czerwca'76 zaczęły się tworzyć ugrupowania opozycyjne. Powstał KOR - Komitet Obrony Robotników, a później Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO). Prowadziły one m.in. akcje pomocy socjalnej i prawnej dla represjonowanych. (PAP)
ilp/ abe/