Europa i świat po 1989 roku

29.01.2019

Polsko-Litewskie Zgromadzenie Parlamentarne odbędzie się 11–12 lutego

Pierwsze po 10 latach przerwy Polsko-Litewskie Zgromadzenie Parlamentarne odbędzie się w dniach 11–12 lutego w Warszawie – poinformowano we wtorek w Wilnie po zakończeniu roboczego spotkania deputowanych obu krajów.

„Rozmawialiśmy na różne tematy, przede wszystkim na tematy trudne, wynikające z traktatu (o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy między Polską a Litwą - PAP), nierealizowanego w dużej mierze przez stronę litewską” - powiedziała w rozmowie z PAP posłanka PiS Małgorzata Gosiewska.

Do trudnych tematów zaliczyła ona pisownię nazwisk polskich na Litwie, podwójne (w języku polskim i litewskim) nazewnictwo miejscowości, w których mieszkają Polacy, brak na Litwie ustawy o mniejszościach narodowych i kwestie związane z oświatą.

Gosiewska wskazała, że „jest dobra atmosfera, jest duża przychylność dla naszych postulatów dotyczących spraw istotnych dla mniejszości polskiej na Litwie”. „Trzeba rozmawiać, spotykać się, poznawać się nawzajem i poznawać problemy, wtedy łatwiej jest w podejmowaniu decyzji” - powiedziała.

Wiceprzewodniczący litewskiego parlamentu Arvydas Nekroszius poinformował PAP, że podczas Polsko-Litewskiego Zgromadzenia Parlamentarnego planowane jest podpisanie deklaracji, która „podsumuje dokonania w stosunkach dwustronnych od czasu podpisania traktatu i nakreśli dalsze zadania dotyczące przede wszystkim kwestii oświatowych, przyjęcia ustawy o mniejszościach narodowych i o pisowni nazwisk”.

26 kwietnia br. przypada 25. rocznica podpisania polsko-litewskiego traktatu.

Prace Polsko-Litewskiego Zgromadzenia Parlamentarnego przerwano 10 lat temu w związku z tym, że według Polski strona litewska nie wykazywała woli rozstrzygania problemów mieszkającej na Litwie mniejszości polskiej.

Na zakończenie dwudniowej wizyty na Litwie delegacja polskich parlamentarzystów we wtorek w Koniuchach w rejonie solecznickim złożyła wieniec pod pomnikiem upamiętniającym pacyfikację tej polskiej wsi przez sowieckich partyzantów. We wtorek przypada 75. rocznica tych tragicznych wydarzeń.

„Nie wyobrażam sobie, żeby w tak smutną rocznicę nie być w tym miejscu, gdzie ginęli moi rodacy, i nie oddać im hołdu” - powiedziała Gosiewska.

W nocy z 28 na 29 stycznia 1944 r. grupa sowieckich partyzantów otoczyła wieś i przystąpiła do ataku, który trwał około dwóch godzin. Pochodniami podpalano słomiane dachy domów, do uciekających mieszkańców strzelano. W wyniku ataku zginęło co najmniej 38 osób, a kilkanaście zostało rannych. Wśród ofiar byli mężczyźni, kobiety i dzieci. Najstarsza ofiara miała 57 lat, najmłodsza zaledwie dwa.

Atak na Koniuchy przeprowadziła około 150-osobowa grupa partyzantów sowieckich pochodzących z różnych oddziałów stacjonujących w Puszczy Rudnickiej.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ akl/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL