Powstające w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru przestanie być oddziałem Muzeum Wojska, zostanie z niego wydzielone i od nowego roku stanie się samodzielną placówką. Miejscy radni przyjęli w poniedziałek uchwałę w tej sprawie.
Według zapowiedzi, niebawem powinny być ogłoszone pierwsze przetargi na wyłonienie wykonawcy obiektu. Na razie nie wiadomo jeszcze, jak szybko wykonawca będzie wybrany i - w związku z tym - czy pierwsze prace budowlane rozpoczną się w tym roku.
W poniedziałek radni prawie jednogłośnie (przy jednym głosie wstrzymującym się) i praktycznie bez dyskusji przyjęli uchwałę w sprawie zamiaru i przyczyn podziału samorządowej miejskiej instytucji kultury - Muzeum Wojska w Białymstoku.
Zgodnie z nią, w wyniku podziału, z dniem 1 stycznia 2017 roku, zostanie utworzona nowa placówka - Muzeum Pamięci Sybiru. "Przyczyną podziału jest potrzeba wzmocnienia ochrony dziedzictwa kulturowego w zakresie upamiętniania, badania i dokumentowania zsyłek na Syberię, losów obywateli polskich w Rosji i ZSRR oraz upowszechniania wiedzy w tym zakresie" - zapisano w uchwale.
Budowa tego muzeum, a potem także jego działalność po otwarciu, ma być współfinansowana z budżetu państwa, przez ministerstwo kultury.
O planach budowy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku mówi się od sześciu lat. Na początku maja władze miasta poinformowały jednak, że pomysł odkładają w czasie z powodów finansowych.
Koszt jego budowy szacowany jest bowiem na ponad 30 mln zł, a plan finansowy zakładał dofinansowanie zewnętrzne na poziomie połowy tej kwoty. Okazało się jednak, że samorząd nie może liczyć na dofinansowanie unijne, a wnioskując o dofinansowanie z resortu kultury - może liczyć na razie na 4,5 mln zł, zaś na więcej tylko wtedy, gdy ministerstwo dostanie dodatkowe pieniądze z rezerwy budżetowej albo w kolejnej transzy składania wniosków, czyli za trzy lata.
Pod koniec maja w Białymstoku doszło do spotkania władz miasta z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem, który zadeklarował, że resort jest gotowy współprowadzić przyszłe muzeum, a także wesprzeć budowę placówki większą niż dotychczas przyznaną kwotą.
Po tej deklaracji władze miasta ruszyły z przygotowaniami do rozpoczęcia budowy, a pierwszym krokiem jest właśnie wydzielenie Muzeum Pamięci Sybiru ze struktur Muzeum Wojska.
Lokalizacja nowej placówki jest ustalona, gotowy jest też projekt architektoniczny z pozwoleniem na budowę i koncepcja aranżacji wnętrz.(PAP)
rof/ agz/