Delegacja Instytutu Pamięci Narodowej na czele z prezesem Jarosławem Szarkiem w dniach 28–30 stycznia przebywała w Mińsku na Białorusi. Podczas wizyty odwiedzono uroczysko Kuropaty pod Mińskiem, miejsce pochówku ofiar represji politycznych lat 30. i 40. XX w.
W skład delegacji weszli p.o. dyrektora Biura Badań Historycznych prof. dr hab. Włodzimierz Suleja oraz dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Adam Siwek.
Jak poinformował PAP w środę rzecznik prasowy IPN Adam Przegaliński, delegacja odwiedziła uroczysko Kuropaty pod Mińskiem, miejsce pochówku ofiar represji politycznych lat 30. i 40. XX w., gdzie spoczywa prawdopodobnie prawie 4 tys. Polaków. Członkowie delegacji w miejscu upamiętnienia złożyli kwiaty i zapalili znicze.
Szef IPN przedstawił wydaną przez Instytut tekę edukacyjną "+Operacja polska+ NKWD 1937-1938. Losy Polaków w Rosji bolszewickiej i w ZSRS do 1939 roku" oraz udzielił wywiadu polskim i zagranicznym mediom.
W czasie spotkania w mińskiej Pracowni Historycznej, która pielęgnuje historię żydowską, Szarek zaproponował prezentację wystaw IPN "Żegota+ – Rada Pomocy Żydom" i "Samarytanie z Markowej".
Jak podał rzecznik Instytutu, podczas spotkania z dyrektorem Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej Dmitrijem Szalachtinem prezes IPN mówił, że "największym dramatem II wojny światowej było to, że straty ludnościowe dotyczyły przede wszystkim cywilów, co oznacza, iż w jej trakcie ginęli przede wszystkim niewinni ludzie". Prezes IPN podkreślił również wspólną dla Białorusinów i Polaków ideę "walki do ostatniej kropli krwi".
Jego zdaniem oba narody "doskonale ją rozumieją i dlatego też powinny pokazywać zachodniemu światu, jaka jest cena wojny". Podziękował także za polskie akcenty w muzeum, takie jak wystawa "Święty Krzyż przeciw swastyce" zorganizowana przy współudziale Ambasady Polskiej w Mińsku.
W przesłanej PAP informacji poinformowano, że ze względu na "nieustanną potrzebę edukowania zarówno społeczeństwa białoruskiego, jak i polskiego na temat tragicznych dziejów II wojny światowej prezes IPN zaproponował dyrekcji Muzeum podjęcie współpracy z Instytutem". Kooperacja mogłaby obejmować wymianę dokumentów archiwalnych czy organizację konferencji. Jak dodano, Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Mińsku podjęło już wcześniej wspólne inicjatywy z Muzeum Drugiej Wojny Światowej i Muzeum Wojska Polskiego.
Rzecznik IPN podał, że w trakcie rozmów przedstawicieli środowiska naukowego z Białoruskiej Akademii Nauk i Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego z władzami Instytutu wstępnie ustalono, że podjęte zostaną wspólne wysiłki w celu utworzenia polsko-białoruskiego forum historyków, stanowiącego arenę spotkań naukowców z obu państw.
Kolejnego dnia wizyty na Białorusi przedstawiciele IPN spotkali się w Bobrujsku z przewodniczącym Bobrujskiego Miejskiego Komitetu Wykonawczego Aleksandrem Studniewem i jego zastępcą Aleksandrem Markaczewem. W komunikacie IPN zaznaczono, że Studniew podkreślił, iż miasto Bobrujsk łączą ciepłe i przyjazne stosunki z Polską, czego przykładem są częste wizyty w Twierdzy Bobrujsk polskich grup rekonstrukcyjnych. Zapewnił też, że władze miasta gwarantują podjęcie działań w celu budowy pomnika polskich oficerów w Twierdzy Bobrujsk. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ agz/