Inne

31.03.2012 aktualizacja 14.07.2016

Rosja: Zeszyty szkolne ze Stalinem na okładce

Józef Stalin. Fot. PAP/CAF/Archiwum Józef Stalin. Fot. PAP/CAF/Archiwum

Do sklepów w Moskwie trafiły zeszyty szkolne z wizerunkiem Józefa Stalina na okładce. Są one sprzedawane w ramach serii "Wielkie nazwiska Rosji". Władze Moskwy potępiły tę inicjatywę, ale przyznały, że są bezsilne.

Zeszyty zostały wydrukowane na Ukrainie na zamówienie wydawnictwa Alt. Są oferowane w zestawach po pięć sztuk. Razem ze Stalinem, przedstawionym w galowym mundurze ze wszystkimi orderami, sprzedawani są: caryca Katarzyna II, ojciec radzieckiej kosmonautyki Siergiej Korolow, dowódca wojskowy uważany za architekta zwycięstwa nad wojskami Napoleona w 1812 roku Michaił Kutuzow i kompozytor Siergiej Rachmaninow.

Na przedostatniej stronie zeszytu ze Stalinem prezentowana jest jego sylwetka, ilustrowana kilkoma fotografiami z różnego okresu. Autorzy przypominają o stalinowskich represjach, a nawet określają je mianem terroru. Jednocześnie podkreślają, że przy Stalinie narodził się wielki przemysł, a radziecka armia stała się jedną z najsilniejszych w świecie, dzięki czemu ZSRR odparł agresję Adolfa Hitlera.

Władze Moskwy potępiły tę inicjatywę. Oświadczyły jednak, że nic nie mogą poradzić. "+Wielkie nazwiska Rosji+, a wśród nich - Stalin, to nonsens. Tak nie można" - oświadczył przewodniczący komisji ds. oświaty i polityki młodzieżowej Moskiewskiej Dumy Miejskiej Wiktor Kruglakow, którego wypowiedź przytoczyło radio Echo Moskwy.

Dodał on, że kontrola produkcji zeszytów szkolnych nie leży w gestii Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Z kolei przewodniczący Rady ds. Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Praw Człowieka przy prezydencie Rosji Michaił Fiedotow oznajmił, że "szkoła nie jest miejscem dla politycznej propagandy".

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL