Walka o niepodległość 1914-1918

25.05.2017 aktualizacja 31.08.2017

Sejm ustanowił 2018 r. rokiem jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości

Sejm przyjął uchwałę o ustanowieniu Roku 2018 Rokiem Jubileuszu odzyskania przez Polskę Niepodległości. Warszawa, 25.05.2017. Fot. PAP/R. Pietruszka Sejm przyjął uchwałę o ustanowieniu Roku 2018 Rokiem Jubileuszu odzyskania przez Polskę Niepodległości. Warszawa, 25.05.2017. Fot. PAP/R. Pietruszka

Sejm uchwalił w czwartek, że 2018 r. będzie Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jako "ojców niepodległości" uchwała wymienia Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego.

W imieniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu treść projektu uchwały odczytała Elżbieta Kruk (PiS). "11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków. Państwo polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. Z tej dziejowej próby nasz naród wyszedł zwycięsko dzięki tym, którzy pozostali nieugięci".

"Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa, nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin. Dokonało się również dlatego, że ludzie reprezentujący różne obozy, lewicy niepodległościowej, narodowy, ludowy, potrafili się porozumieć w sprawach najważniejszych" - podkreślono w uchwale.

"Sejm RP składa hołd pokoleniom, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość. Składa hołd pamięci obrońców Konstytucji 3 maja, żołnierzy Insurekcji Kościuszkowskiej i kolejnych powstań narodowych. Składa hołd pamięci legionistów polskich i wszystkich walczących w I wojnie światowej oraz w latach 1918-1921: obrońców Lwowa, żołnierzy Powstania Wielkopolskiego i Powstań Śląskich oraz bohaterów wojny polsko-bolszewickiej, którzy obronili młodą niepodległość" - zapisano w tekście uchwały.

W przyjętej przez aklamację uchwale Sejm wyraził nadzieję, że "wzorem ojców niepodległości - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego, Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny jubileusz w jedności i pojednaniu". (PAP)

pj/ pat/ wkt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL