Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu opowiedziała się podczas czwartkowego posiedzenia za ustanowieniem roku 2016 rokiem Cichociemnych, Adama Chmielowskiego - świętego Brata Alberta - oraz jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.
Okazją do ustanowienia Adama Chmielowskiego - Brata Alberta - patronem roku 2016 jest przypadająca wówczas setna rocznica śmierci polskiego zakonnika.
W projekcie uchwały autorstwa posłów PiS, podkreślono "wybitne zasługi w działalności niepodległościowej oraz na polu pracy społecznej i artystycznej" Brata Alberta.
"Jego wielki talent oraz poświęcenie drugiemu człowiekowi przyczyniły się do utrwalenia najważniejszych postaw społecznych oraz dały Polakom nadzieję na niepodległość i sprawiedliwość społeczną w ciągu kolejnych dziesięcioleci" - zaznaczono w uzasadnieniu projektu uchwały.
Przypomniano w nim, że Chmielowski jako 18-latek brał udział w powstaniu styczniowym, stracił nogę w bitwie pod Mełchowem. Po wyjeździe do Paryża, aby uniknąć represji władz carskich, studiował malarstwo; do Polski powrócił w 1874 r., po ogłoszeniu amnestii, gdzie kontynuował pracę artystyczną.
Pieniędzmi zarobionymi na sprzedaży obrazów, wspomagał ubogie rodziny. W końcu zrezygnował z kariery i objął zarząd ogrzewalni dla bezdomnych. W 1887 r. przywdział habit tercjarski i przyjął imię brat Albert. Został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 1983 r., kanonizowany w 1989 r.
"Był człowiekiem głębokiej wiary. Odznaczał się heroiczną miłością bliźniego, dzieląc los z najuboższymi i pragnąc przywrócić im godność. Pomimo swego kalectwa wiele podróżował, zakładał nowe przytułki, sierocińce dla dzieci i młodzieży, domy dla starców i nieuleczalnie chorych" - argumentowała Anna Sobecka (PiS).
"Dla Polski setna rocznica jego śmierci to także ogromna szansa przybliżenia naszego kraju, z jego bogatym dorobkiem kulturowym, międzynarodowej społeczności" - dodała posłanka.
Komisja zgodziła się także, aby ustanowić rok 2016 Rokiem Cichociemnych. W lutym przypada 75. rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych - Spadochroniarzy Związku Walki Zbrojnej/ Armii Krajowej - na teren okupowanej Polski. Nastąpił on w nocy z 15 na 16 lutego 1941 r.
"Działania Cichociemnych umożliwiły nawiązanie łączności z Krajem drogą lotniczą oraz przeprowadzani akcji sabotażowo-dywersyjnych przeciwko okupantom" - czytamy w projekcie uchwały.
"Do końca 1944 roku na obszar Polski zrzucono 316 Cichociemnych, z których 112 oddało życie za wolną ojczyznę (...) Wiedza na temat wielkich osiągnięć i poświęcenia Cichociemnych musi być upowszechniana, przede wszystkim wśród młodych Polaków" - podkreślono.
Posłowie zgodzili się również, aby rok 2016 był Rokiem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. "Akt ten miał decydujące znaczenia dla procesu jednoczenia plemion polskich pod władzą Piastów i kształtowania się chrześcijańskiej tożsamości naszego narodu" - argumentowała przewodnicząca komisji Elżbieta Kruk (PiS).
Przypomniała także, że w roku 2016 przypadnie 50. rocznica uroczystości "Sacrum Millennium Poloniae", które "były nie tylko masową demonstracją wiary, ale też oporem wobec komunistycznej władzy. Stały się poprzez to kamieniem milowym na polskiej drodze do wolności".
Dodatkowo Komisja przyjęła projekt uchwały uczczenia pamięci Adama Chętnika, którego 130. rocznica urodzin przypada 20 grudnia. "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wybitnemu Polakowi, synowi polskiej wsi, niestrudzonemu obrońcy polskości na Warmii i Mazurach" - uzasadniono, podkreślając jednocześnie zaangażowanie Chętnika w sprawy na rzecz kultury kurpiowskiej. (PAP)
pj/ par/