Apelem pamięci kierownictwo MON i najwyżsi dowódcy wojskowi uczcili w czwartek na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach poległych w wojnie polsko-bolszewickiej i bitwie warszawskiej 1920 r.
Święto Wojska Polskiego jest świętem całego narodu - mówił szef MON Tomasz Siemoniak podczas uroczystości w przededniu święta i 94. rocznicy bitwy warszawskiej 1920 r. "W sierpniu 1920 r. wspierał on armię z całych sił. W sytuacji zagrożenia sprawdziliśmy się jako społeczeństwo solidarne i zjednoczone wspólnymi celami. Pokazaliśmy światu, że jesteśmy godni posiadania własnego państwa" - podkreślił Siemoniak.
"Nie zapomnimy o nauce, którą niesie historia. Tam, gdzie chodzi o podstawy naszego bytu, o obronność państwa, pozostaniemy czujni, stanowczy i nieugięci. Będziemy dbać o wzmacnianie wojska i uczynienie spraw obronnych przedmiotem troski całego narodu. Zobowiązuje nas do tego testament wojennych bohaterów" - zadeklarował szef MON.
Głównym punktem uroczystości był apel pamięci. Na grobach żołnierzy poległych w latach 1919-1920 w wojnie polsko-bolszewickiej żołnierze i harcerze zapalili znicze, a przed znajdującym się na cmentarzu pomnikiem "Poległym w 1920 r." złożono kwiaty.
Prócz szefa MON na Powązkach był m.in. szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Mieczysław Gocuł i dowódca operacyjny gen. broni Marek Tomaszycki, generalicja, kombatanci i harcerze.
Przed uroczystością minister obrony złożył kwiaty i zapalił znicze na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej z 2010 r., które były związane z siłami zbrojnymi i są pochowane w Warszawie. Większość z nich spoczywa w wydzielonej kwaterze na wojskowych Powązkach, gdzie znajduje się też pomnik ofiar katastrofy. Również przed nim złożono w czwartek kwiaty i znicze.
Szef MON złożył też kwiaty i zapalił znicz na grobie marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego.
15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia. (PAP)
ral/ abr/ jbr/