Urodziny trojga żołnierzy Armii Krajowej uczcili mieszkańcy Szczecina podczas specjalnie zorganizowanego pikniku. Jak powiedzieli organizatorzy, to szansa, aby spotkać się z niezwykłymi ludźmi.
Uroczystość zorganizowano dla trojga kombatantów: mjr Danuty Szyksznian-Ossowskiej, ps. "Sarenka", mjra Zbigniewa Piaseckiego ps. "Czekolada" oraz ppor. Kazimierza Lachiewicza ps. "Lisek". Ze względu na stan zdrowia i panującą w Szczecinie upalną pogodę w pikniku mógł wziąć udział tylko mjr Piasecki. W rozmowie z PAP nie krył zadowolenia z uroczystości.
"Jest pięknie. To (buduje) więź między pokoleniami. Kiedy przekazuję swoją historię, historię Armii Krajowej i polskiego państwa podziemnego widzę, że młodzi ludzie słuchają z wielkim zainteresowaniem" – powiedział mjr Piasecki.
Uczestnicy uroczystości połączyli się telefonicznie z mjr Szyksznian-Ossowską i odśpiewali solenizantom "dwieście lat". Przygotowano dla nich prezenty, w tym książkę ze zdjęciami i życzeniami z całej Polski.
Jak powiedział organizator uroczystości Tomasz Sawicki ze Stowarzyszenia Paczka dla Bohatera, to dobra okazja zarówno do zintegrowania środowiska kombatantów, jak i do spotkania bohaterów wojennych z młodszymi pokoleniami.
"Zachęcamy naszych kombatantów do wyjścia z domu. Dla nas to bezcenne. Możemy się spotkać z tymi wielkimi osobami i posłuchać ich historii" – powiedział Sawicki.
Piosenki ludowe odśpiewali solenizantom członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie.
Mjr Zbigniew Piasecki ps. "Czekolada", „"Różycki" podczas drugiej wojny światowej był harcerzem Szarych Szeregów. W czasie Powstania Warszawskiego walczył m.in. w batalionach "Ruczaj" i "Miłosz".
Mjr Danuta Szyksznian-Ossowska w wieku 14 lat została łączniczką Związku Walki Zbrojnej. "Sarenka" zajmowała się przerzutem prasy na punkty kolporterskie, a także przerzutem broni. W 1944 została skazana na dziesięć lat łagrów. Ze względu na krytyczny stan zdrowia została zwolniona w 1945 r.
Ppor. Kazimierz Lachiewicz ps. „Lisek” był żołnierzem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ skr/